Huuhkajien avausvastustaja Tanskan avauksen hyökkääjä loukkaantui – kenraaliharjoituksesta suvereeni voitto

Huuhkajat kohtaa ensi lauantaina historiallisessa EM-kisojen debyyttiottelussaan Kööpenhaminan Parkenilla Tanskan. Tanska otti tänään samalla stadionilla kenraaliharjoituksessaan 2-0-voiton Bosnia ja Hertsegovinasta, mutta ei säästynyt myöskään huonoilta uutisilta.
Ottelua oli pelattu vajaat 70 minuuttia, kun Tanskan avauskokoonpanossa ollut hyökkääjä Robert Skov loukkaantui. Skovin nilkka taittui ikävästi törmäilyssä bosnialaispelaajan kanssa, ja hänen oli pakko tulla vaihtoon. Jalkaa alettiin hoivata heti vaihtopenkillä.
1-0 | #denbih | #ForDanmark
25-vuotias Bundesliigan Hoffenheimissa pelaava laitahyökkääjä pelasi tänään kymmenennen A-maaottelunsa. Maaleja Skov on tehnyt näissä peleissä viisi. Hän oli Tanskan avauskokoonpanossa muun muassa viime syksyn Nations League -otteluissa Belgiaa, Englantia ja Islantia vastaan, mutta jätti marraskuun maaottelut väliin koronatartunnan vuoksi. Maaliskuun kolmessa MM-karsintaottelussa Skov pelasi yhteensä yhden puoliajan.
Ottelu Tanskan ja Bosnia ja Hertsegovinan välillä meni ajoittain hyvinkin fyysiseksi, ja Tanska saa kiittää onneaan, jos Skov ja muutamat muut tällin saaneet säästyvät pahemmilta loukkaantumisilta. Skovin tilanne on selvästi huolestuttavin. Vaikka kyseessä oli harjoitusottelu, nostettiin ottelussa peräti viisi varoitusta (Tanskalle kaksi, Bosnia ja Hertsegovinalle viisi, joista yksi valmentaja Ivaylo Peteville).
[readmore from=Tanska]
Pelillisesti ottelu oli täydellistä Tanskan hallintaa. Maalintekoyritykset kirjattiin Tanskalle 17-4 ja laukaukset kohti maalia 5-0. Kotijoukkueen avausmaalin puski Christian Eriksenin antaman kulmapotkun jälkitilanteesta Barcelonan Martin Braithwaite, kun pelattiin 18. minuuttia. Kulmapotkuista syntyi myös toinen maali. Pelattiin 73. minuuttia, kun Parman Andreas Cornelius puski verkkoon Brentfordin Mathias Jensenin antaman kulmapotkun.
Tanskan ja Suomen välinen ottelu EM-kisoissa alkaa ensi lauantaina kello 19 Suomen aikaa.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- Ruotsi antoi myrskyvaroituksen EM-kisoissa – altavastaajasta tullut pelote suurille: ”Joukkueet ovat avaamassa silmänsä”
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Potkut saanut Stefano Pioli palaa tuttuun seuraan
- Bayer Leverkusen jysäytti lähes 40 miljoonan euron hankinnan