Huuhkajissa debytoinut hyökkääjä jättää Veikkausliigan viheriöt – vahvisti Ruudulle siirtyvänsä ulkomaille
 
										Kuva: Juha Tamminen
					
		
		Huuhkajissa toukokuun lopulla debytoinut Jasin Assehnoun, 22, jättää Veikkausliigan viheriöt taakseen ja siirtyy ulkomaille.
Assehnoun pelasi toistaiseksi viimeisen ottelunsa Veikkausliigassa maanantaina, kun FC Lahti haki täydet kolme sarjapistettä Helsingistä kaatamalla HIFK:n 1-0-lukemin.
Jäähyväisottelussaan voittomaalin tehnyt Assehnoun vahvisti Ruudulle pelin tauottua siirtyvänsä ulkomaille, mutta tulevaa seuraa hän ei voinut vielä tuoda julki.
– Mä en voi kertoa sitä vielä. Se nähdään varmaan parin kolmen päivän päästä. Heti kun kaikki on kondiksessa niin tieto tulee julki, Assehnoun kertoi.
– Olen tehnyt paljon töitä sen eteen, että pääsen lähemmäs unelmiani. Onneksi se on tuottanut tulosta.
– Pitää vaan jatkaa työntekoa ja toivottavasti pääsen siihen potentiaaliin, joka on mahdollinen.
FC Lahtea kolmen vuoden ajan edustanut Assehnoun ehti pelata kuluvalla kaudella kymmenessä Veikkausliigan ottelussa ja teki niissä viisi maalia. Viime kaudella hän teki yhdeksän maalia ja sijoittui maalipörssin viidenneksi.
KATSO MYÖS: Veikkausliigassa nähtiin fantastinen vapaapotkumaali – ”Ai ai, mikä kanuuna!”
 
            
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! -  - Palkinto sisältää: - otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
 
 
- Palkinto sisältää: 
 
-  
- SJK:n jättänyt Murilo löysi uuden seuran
- Miika Nuutinen turhautui HJK:n peliesitykseen: ”Toisesta puoliajasta ei ole mitään positiivista sanottavaa”
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Draamaa! Hurjia tapahtumia Veikkausliigan ratkaisukierroksilla
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Glen Kamaran valmentaja saa sittenkin pitää työpaikkansa
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Tanskalaisten käytös Parkenilla paljastaa synkän todellisuuden Helmarien tappion taustalla
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- Draamaa! Hurjia tapahtumia Veikkausliigan ratkaisukierroksilla
 
                        
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			