Tämä täytyy nähdä omin silmin: Bayern Münchenin lupaus tyri varman maalipaikan – valmentajan mukaan pelaaja ”ei ollut tosissaan”
Kuva: Getty Images
20-vuotias Joshua Zirkzee joutui naurunalaiseksi lauantaisilla suorituksillaan. Bayern München pelasi kauteen valmistavan ottelun eilen Ajaxia vastaan. Peli päättyi 2–2-tasapeliin, mutta se ei kiinnostanut some-kansaa yhtä paljon kuin Zirkzeen mokailu. Hän menetti tuhlailemalla varmalta näyttäneen maalipaikan.
Zirkzeelle peli oli hänen tulevaisuutensa kannalta tärkeä. Hollantilainen tuli Bayerniin vuonna 2017, mutta vastuu on ollut minimaalista. Hän pelasi viime kaudella yhteensä 12 ottelua Bayern Münchenin edustuksessa, seuran kakkosjoukkueessa ja italialaisseura Parmassa.
Kotimaassaan Zirkzee ei tehnyt itselleen yhtään palvelusta. Vaikka hän on saavuttanut urallaan muiden müncheniläisten vanavedessä viisi pokaalia, hänen pitää vakuuttaa tuleva työnantajansa kesän aikana.
[readmore from=Bayern-München]
Projekti sai kovan kolauksen Ajax-ottelussa.
Pelin ensimmäinen puolisko oli päättymässä 1–1-tasatilanteessa, kun Zirkzee pakotti henkilökohtaisen virheen Jurriën Timberilta, 20. Yhdellä kosketuksella hän ohitti maalivahti Remko Pasveerin, 37, ja näin avautui vapaa latu maalintekoon.
Sitten on vaikea sanoa, mitä Zirkzeen päässä tapahtui. Hän ei lähtenytkään jahtaamaan palloa ja varmistamaan maalinteon onnistumista. Sen sijaan hän lähti hölkkäilemään pelivälineen mukana kilpikonnan vauhdilla.
Perr Schuurs ei luovuttanut tai tyytynyt katselemaan pelleilyä Zirkzeen selkäpuolelta. Hän säntäsi tämän perään, liukui tilanteeseen ja purki pallon väljemmille vesille.
Viraalivideo tapahtuneesta sai aikaan hilpeyttä Twitterissä. Yksi käyttäjä muistutti, ettei maalin edessä kannata nukahtaa. Toinen vertasi Zirkzeen suoritusta Mario Balotellin, 30, urotekoon viiden vuoden takaa.
– Toivottavasti hän pelaa hieman vakavammin bundesliigaottelussa, Bayern Münchenin uusi päävalmentaja Julian Nagelsmann sanoi Abendzeitungille ottelun jälkeen.
Nagelsmann ei kuitenkaan kokenut tarpeelliseksi huomauttaa Zirkzeetä tapahtuneesta, koska tämä varmasti ymmärtää itsekin tehneensä virheen.
Jos upotus ei näy, voit katsoa sen täällä.
Muokattu 25.7. klo 17.22: Otsikkoa muutettu. Aiempi otsikko oli ”Tämä täytyy nähdä omin silmin: Bayern Münchenin lupauksen tyräykselle nauretaan – valmentajan mukaan pelaaja ’ei ollut tosissaan’”.
LUE MYÖS:
- Arne Slot rikkoi hiljaisuuden Mohamed Salah -kohusta
- Fifa paljasti: MM-kisoihin tulossa isoja muutoksia
- No niin! KuPS julkisti merkittävän pelaajasopimuksen
- Haastattelu: Rodolfo Lippo kiinnostunut edustamaan Suomea maajoukkuetasolla
- FC Hakan kotikentän päätykatsomo tuhoutui tulipalossa
- Joel Pohjanpalolla kahden maalin ilta, taas
- Jaro täräytti entisen maajoukkuepelaajan hankinnan
- Cristiano Ronaldo soitti yllättäen Donald Trumpille
- Jäikö Cristiano Ronaldo kiinni valheesta?
- Sergio Ramos jatkaa uraansa
- Fifa paljasti: MM-kisoihin tulossa isoja muutoksia
- Haastattelu: Rodolfo Lippo kiinnostunut edustamaan Suomea maajoukkuetasolla
- Jaro täräytti entisen maajoukkuepelaajan hankinnan
- Arne Slot rikkoi hiljaisuuden Mohamed Salah -kohusta
- Jäikö Cristiano Ronaldo kiinni valheesta?
- No niin! KuPS julkisti merkittävän pelaajasopimuksen
- Sergio Ramos jatkaa uraansa
- Joel Pohjanpalolla kahden maalin ilta, taas
- Cristiano Ronaldo soitti yllättäen Donald Trumpille
- Lionel Messi ja Inter Miami voittivat mestaruuden