Upean maalin Belgian verkkoon iskenyt Italia-tähti: ”Urani paras hetki”
Kuva: Getty Images
Italia pelaa ensi viikon tiistaina EM-kisojen välierissä, jossa se kohtaa Espanjan.
Italia saavutti välieräpaikan perjantaina voitettuaan Belgian 2-1. Lue otteluraportti täältä.
Lorenzo Insigne oli jälleen Italian ehdoton avainpelaaja. 30-vuotias taituri iski Italian voittomaalin avausjakson lopussa. Insignelle maali oli turnauksen toinen.
– Tämä on urani paras hetki. Haluan kiittää Roberto Mancinia (Italian päävalmentaja), joka on antanut minulle luottoa. Lisäksi kiitän joukkuetovereitani, joiden ansiosta voin pelata tällä tasolla. Olen onnellinen joukkueen puolesta. Olemme loistava joukkue ja se on valmentajan ansiota. Meidän on jatkettava samalla tavalla. Emme ole saavuttaneet vielä mitään, Insigne muistutti.
– En ole koskaan nauttinut näin paljon kentällä. Tuntuu siltä kuin pelaisimme kaverien kesken kentällä. Olen onnellinen ja nautimme pelaamisesta. Se on salaisuutemme.
Leonardo Spinazzola loukkasi vakavasti akillesjännettään ja on sivussa pitkään.
– Se on suuri menetys. Olemme hänen tukenaan ja haluamme edetä finaaliin hänen vuoksi. Spinazzola on ollut meille elintärkeä pelaaja, Insigne totesi.
LUE MYÖS:
- Viimeinen tanssi: Lionel Messi nähdään Argentiinan paidassa vielä kerran
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa