Ajaxilla traagisten uutisten viikko – pitkän uran Hollannin sarjoissa tehnyt seuran kasvatti ammuttiin kuoliaaksi
Ajaxilla on mahtunut saman viikon sisälle kaksi traagista kuolinuutista. Kerroimme lauantaina, kuinka seuran 16-vuotias junioripelaaja Noah Gesser oli menehtynyt auto-onnettomuudessa.
Maanantai-iltana puolestaan seurasi toinen traaginen Ajaxiin liittynyt kuolinuutinen. 35-vuotias Ajaxin kasvatti ja pitkäaikainen ammattilaispelaaja Jergé Hoefdraad menehtyi maanantaina sairaalassa ampumavammoihin, jotka hän sai varhain sunnuntaiaamuna. Poliisi vahvisti tiedon hollantilaislehti De Telegraafille.
Lehtitietojen mukaan Hoefdraad oli musiikkifestivaaleille Amsterdamissa ja yritti rauhoitella syntynyttä riitaa. Sen seurauksena häntä ammuttiin. Siitä seurasi keikkapaikalla välitön paniikki. Ampumisen pääepäilty on jo poliisin tiedossa.
Hyökkääjänä pelannut Hoefdraad pelasi kasvattajaseurassaan Ajaxissa 18-vuotiaaksi, mutta ammattilaisuransa hän pelasi enimmäkseen Hollannin toisella sarjatasolla. Hän pelasi kaikkiaan 241 sarjaottelua Hollannin kakkostasolla, pisimpään Almere Cityn joukkueessa, mutta varsin pitkään myös Telstarissa ja Cambuurissa. Pääsarja Eredivisiessä Hoefdraad pelasi kaudella 2015-2016 kahdeksan ottelua Cambuurin paidassa, tehden yhden pääsarjamaalin.
Vuosina 2019-2021 Hoefdraad oli ottanut taukoa jalkapallosta, mutta hän palasi lajin pariin tänä kesänä liityttyään alasarjaseura ASC De Volewijckersin vahvuuteen.
Lähde: Bild
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HJK:sta tuttu Georgios Kanellopoulos siirtymässä Kreikan pääsarjaan
- Jani Honkavaaran Djurgården hankki uuden ykköskärjen
- SJK julkaisi mielenkiintoisen sopimuksen: ”Yhteistä historiaakin löytyy”
- Virallista: Ibrahim Cissé siirtyy Ruotsiin
- Robin van Persien poika taikoi jotain hämmästyttävää heti, kun sai minuutteja
- Amatööriseuran tuhkimotarina päättyi Hollannissa
- Cristiano Ronaldo voitti Juventuksen
- Euroopan cupin voittaja vaihtui Uefan kabinetissa – miten ihmeessä tämä meni kaikilta ohi?
- HJK värväsi amerikkalaisvahvistuksen
- Afrikan-mestaruuskisojen levottomuudet levisivät Eurooppaan
- Toimittaja: Fifan jakama video tekee hallaa naisten jalkapallolle
- Cristiano Ronaldo voitti Juventuksen
- HJK värväsi amerikkalaisvahvistuksen
- Robin van Persien poika taikoi jotain hämmästyttävää heti, kun sai minuutteja
- Amatööriseuran tuhkimotarina päättyi Hollannissa
- Afrikan-mestaruuskisoista raportoinut urheilutoimittaja löydettiin kuolleena Marokosta
- Paikallismedia: Veikkausliigassa säväyttäneen maalitykin siirto Kroatiaan loppusuoralla
- Euroopan cupin voittaja vaihtui Uefan kabinetissa – miten ihmeessä tämä meni kaikilta ohi?
- Aftonbladet: Ibrahim Cissé löysi uuden seuran
- Afrikan-mestaruuskisojen levottomuudet levisivät Eurooppaan