Jere Urosen Stade Brest kohtaa tänään PSG:n – Lionel Messin debyytti saa odottaa vielä, myös muita isoja tähtiä sivussa
Kuva: Getty Images
Lionel Messi ei ole vielä tänään perjantaina Paris Saint-Germainin kokoonpanossa, kun joukkue vierailee Ranskan Ligue 1:ssä Stade Brestin luona.
Barcelonan jättänyt Messi, 34, esiteltiin PSG:n uutena pelaajana viime viikolla. Hänen valmistautumisensa alkaneeseen kauteen alkoi myöhemmin kuin monilla muilla, sillä hän eteni Argentiinan kanssa voittoon asti Copa Américassa. Kultajuhlia seurasivat vielä ansaittu loma ja neuvottelut Barcelonan kanssa.
PSG on nimennyt Brestiä vastaan pelattavaan otteluun 23 pelaajan ryhmän. Messi ei ole ainoa iso nimi, joka listalta puuttuu, sillä myös Neymarin, Pablo Sarabian ja Leandro Paredesin kerrotaan yhä harjoittelevan kohti täyttä pelikuntoa. Myöskään topparihankinta Sergio Ramos ei ole vielä loukkaantumisensa jäljiltä pelikunnossa. Hänen odotetaan debytoivan PSG:ssä syyskuun maajoukkuetauon jälkeen.
Stade Brestiä vastaan Messin debyytti olisi tuonut suomalaisesta vinkkelistä mukavasti lisäjännitystä peliin, sillä Brestiä edustaa hiljattain seuraan siirtynyt Huuhkajien laitapuolustaja Jere Uronen. Kesän EM-kisoissa pelannut Uronen, 27, on ehtinyt esiintyä uuden seuransa kanssa kahdessa virallisessa ottelussa.
Messin, Neymarin ja Ramosin puuttuminen ei kuitenkaan juuri helpota Urosen ja kumppaneiden urakkaa. PSG saa poissaoloista huolimatta miehitettyä viheriölle Ranskan liigan valovoimaisimman kentällisen. Illan kokoonpanosta löytyvät muun muassa Kylian Mbappé, Marco Verratti ja Ángel Di María sekä monia muita tähtiä.
Stade Brestin ja PSG:n ottelu alkaa Suomen aikaa kello 22.00.
LUE MYÖS:
- Ville Koski iski ensimmäisen maalinsa La Ligassa
- Palloliitto: Miesten Suomen Cupin finaalia ei keskeytetty sairauskohtausten takia
- Opettaja vaihtoi karttakepin OnlyFansiin ja jalkapalloon – yksi piirre ulkonäössä kiinnitti huomion
- 16-vuotias keskikenttäpelaaja loisti Mestarien liigassa – asiantuntijalta hurja vertaus
- Melkoinen veto: 14-vuotias poika debytoi Ykkösliigassa
- Vanhemmat miehet vikittelevät Maddieta, 17, ja Addisonia, 16, kyseenalaisilla kommenteilla – ”Prinsessani”
- Kroaattipelaaja keksi täysin uuden tavan huijata vastustajaa
- MM-kisatähti kiistää kidnappausväitteet
- Romano: Tässä on Philippe Coutinhon uusi seura
- Virallista: Tässä on James Rodríguezin uusi seura
- Virallista: Tässä on James Rodríguezin uusi seura
- Kroaattipelaaja keksi täysin uuden tavan huijata vastustajaa
- Vanhemmat miehet vikittelevät Maddieta, 17, ja Addisonia, 16, kyseenalaisilla kommenteilla – ”Prinsessani”
- No nyt: Cristiano Ronaldo ja Al-Nassr saavuttivat ikivanhan maailmanennätyksen
- Maailmalla taivastellaan 18-vuotiaan hyökkääjän tilastoja: ”Todella mielenkiintoista”
- Glen Kamara aloittanut kauden vahvasti – sivusto paljastaa positiivisen trendin
- Tähtitoimittaja on nähnyt tarpeeksi – kova väite Cristiano Ronaldosta
- Sydney Sweeney kuvattiin alasti jalkapallon kanssa – tämä näky valtasi somen
- Romano: Tässä on Philippe Coutinhon uusi seura
- MM-kisatähti kiistää kidnappausväitteet
