Siirtohuhujen kohteena oleva Huuhkajat-nuorukainen huippuiskussa – avasi kauden kahdella maalilla
Kuva: Juha Tamminen
Onni Valakari oli loistavassa iskussa lauantaina, kun hyökkäävän keskikenttäpelaajan seurajoukkue Pafos voitti APOEL:n Kyproksen pääsarjan avauskierroksella 4-0.
22-vuotias Valakari iski kaksi täysosumaa APOEL:n verkkoon. Ensimmäinen maali syntyi avausjakson lopussa rangaistuspotkusta ja toisella jaksolla Valakari viimeisteli joukkueensa neljännen maalin.
Huuhkajien EM-kisajoukkueessa mukana ollut Valakari on ollut viime aikoina siirtohuhujen kohteena. Italialaisen Calciomercaton mukaan AC Milan ja RB Salzburg ovat Valakarin kintereillä. Lähteen mukaan Pafos on arvioinut Valakarin noin neljän miljoonan euron arvoiseksi.
Valakari on tehnyt Kyproksella loistavaa jälkeä. Suomalainen siirtyi seuraan norjalaisesta Tromsøsta vuosi sitten ja on tehnyt Pafosin paidassa 44 ottelussa komeat 20 maalia.
Niin ikään Kyproksen pääsarjassa pelaavan Paulus Arajuuren Anorthosis Famagustan sarjakauden avausottelu peruttiin. Arajuuri pelasi torstaina täydet minuutit Konferenssiliigan playoff-kierroksen avausosassa Hapoel Be’er Shevaa vastaan. Kamppailu päättyi maalittomaan tasapeliin.
LUE MYÖS:
- Huuhkajat kohtaa Albanian – kokoonpano, tv-lähetykset ja lohkotilanne
- Zinédine Zidanen Ranska ja Roberto Mancinin Italia ottivat yhteen – häikäisevä maali
- Portugalin paidassa melkoinen näky: Cristiano Ronaldolle kylmää kohtelua
- Portugalilla uusi suunnitelma Cristiano Ronaldon varalle
- Jacob Friis hämmentyi suomalaisten käytöksestä: ”Näytän idiootilta”
- Kohu Cristiano Ronaldosta paisuu – katukuvaan ilmestyi laittomia mainoksia
- Brasilialaisseuralle paha takaisku – aikuisviihdemainonta oli oikeudelle liikaa
- Norjalaishyökkääjä tekee mitä haluaa – latoi käsittämättömät tehot
- Siihen ei kauaa mennyt – Barcelona-pelaaja rikkoi Lamine Yamalin nuoruusennätyksen
- Melkoinen temppu: Portugalin superlupaus, 16, ylsi poikkeukselliseen saavutukseen
- Virallista: Lionel Messin jättikauppa maalissa
- Siihen ei kauaa mennyt – Barcelona-pelaaja rikkoi Lamine Yamalin nuoruusennätyksen
- Cristiano Ronaldo sai vaikutusvaltaisen tukijan – ”Tässä on ero suuruuden ja keskinkertaisuuden välillä”
- MTV: 17-vuotiaalle suomalaislupaukselle miljoonasiirto
- Portugali juhli ilman Cristiano Ronaldoa – näin kävi muualla
- Norjalaishyökkääjä tekee mitä haluaa – latoi käsittämättömät tehot
- Melkoinen temppu: Portugalin superlupaus, 16, ylsi poikkeukselliseen saavutukseen
- Portugalilla uusi suunnitelma Cristiano Ronaldon varalle
- Portugalin päävalmentaja latasi suorat sanat Cristiano Ronaldo -kohusta
- Man City -huijauksen paljastaneelta hakkerilta raju väitös Gianni Infantinosta yli 10 vuoden takaa