Ajax teki talvella jättimunauksen – nyt mokasta kärsinyt pelaaja päästeli paineita ennätystahtiin, vain Marco van Basten pystynyt samaan

Ajaxille kävi viime helmikuussa todella nolosti. Seura oli juuri hankkinut ennätyssummalla, 22 miljoonalla eurolla West Hamista hyökkäykseensä Sébastien Hallerin, mutta unohti rekisteröidä hänet Eurooppa-liigan kokoonpanoonsa.
Kesäkuussa 27 vuotta täyttänyt Haller pelasi Ajaxissa kevään aikana 23 ottelua ja auttoi 13 maalillaan ja seitsemällä maalisyötöllään amsterdamilaisseuraa voittamaan sekä Eredivisien että Hollannin Cupin. Kaikki kolme Eurooppa-liigan otteluparia Lilleä, Young Boys Berniä ja AS Romaa vastaan hän joutui kuitenkin seuraamaan katsomosta edellä mainitun jättimäisen munauksen takia.
Pelihaluja ja maalinälkää oli tainnut päästä melkoisesti patoutumaan, sillä Haller pääsi vihdoin keskiviikkona debytoimaan Ajaxin europeleissä. Hän pelasi kaudella 2018-2019 Eurooppa-liigaa Eintracht Frankfurtissa, mutta Mestarien liigassa esiintyminen oli ihkaensimmäinen – ja samalla varmasti ikimuistoinen.
Ranskassa syntyneestä Norsunluurannikon maajoukkuehyökkääjästä tuli koko Mestarien liiga -illan kirkkain tähti, sillä hän takoi peräti neljä maalia, kun Ajax kaatoi vieraskentällä Sporting Lissabonin 5-1. Debyyttimaali syntyi vain 68 sekunnin pelin jälkeen ja toinen yhdeksännellä peliminuutilla. Kukaan toinen pelaaja ei ollut tarvinnut näin lyhyttä aikaa kahteen ensimmäiseen Mestarien liiga -maaliinsa.
Toisen puoliajan kuudennella minuutilla Hallerista tuli historian kymmenes pelaaja, joka teki hattutempun Mestarien liigan debyytissään. Eikä hän jättänyt maalintekoa vielä siihenkään. 63. peliminuutilla Haller tuuletti tekemäänsä maalia jo neljänteen kertaan.
Aivan ainutlaatuinen temppu ei neljä maalia Mestarien liiga -debyytissä ollut, sillä siihen oli pystynyt aiemmin yksi pelaaja: legendaarinen hollantilaiskärki Marco van Basten. Van Basten teki tempun marraskuussa 1992 IFK Göteborgia vastaan. Hän pelasi tuolloin AC Milanissa.
Haller pelasi kaikin puolin onnistuneen ottelun. Hän teki maalin kaikilla neljällä laukauksellaan, joskin jo pelkät neljä laukausta maalia kohti olivat tuplasti enemmän kuin PSG:n superkolmikko Lionel Messi, Neymar ja Kylian Mbappé laukoivat ottelussa Club Bruggea vastaan yhteensä.
Juttu jatkuu alla olevien twiittien jälkeen Hallerin kommenteilla.
A dream debut.
◉ Marco van Basten
◉ Faustino Asprilla
◉ Yakubu
◉ Wayne Rooney
◉ Vincenzo Iaquinta
◉ Grafite
◉ Yacine Brahimi
◉ Erling Haaland
◉ Mislav Oršić
◉ Sébastien Haller
Taking home a historic match ball.
◉ Marco van Basten (1992)
◉ Sébastien Haller (2021)
INCREDIBLE. #UCL
100% take-ons completed
7 duels won
6 aerial duels won
6 touches in the opp. box
5 shots
4 shots on target
4 goals
H4LLER. #UCL
– Tämä ei ollut täydellinen peli vain minulta, vaan koko joukkueelta, Haller sanoi BT Sportin TV-haastattelussa.
– Siitä, että onnistuin tekemään neljä maalia tänään, kuuluu suuri kiitos joukkueelle. Olen hyvin tyytyväinen esitykseemme.
– Tämä oli minulle unelma-alku (Mestarien liigassa). Kun tekee ensimmäisessä pelissä neljä maalia, etenkin vieraskentällä, se tuntuu erityiseltä. En voi uskoa sitä vieläkään.
[readmore from=Haller-Sebastien]
Haastattelija sai Hallerin naurahtamaan, kun hän muistutti tämän voivan sanoa jatkossa aina debytoineensa paremmmin kuin Mestarien liigassa kuin Lionel Messin ja Cristiano Ronaldon.
– Tiedän, että media tykkää sanoa tuollaisia juttuja. Nautin tästä yhden päivän ajan.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia