Ronaldo kannattaa Arsène Wengerin ehdotusta – haluaa uudistaa MM-kisojen aikataulua: ”Se on liian pitkä aika”

Muun muassa Arsène Wenger ja Javier Mascherano ovat puhuneet viime aikoina julkisuudessa siitä, miten MM-lopputurnaus pitäisi tulevaisuudessa järjestää kahden vuoden välein.
MM-kisat pelataan neljän vuoden välein. Brasilialaislegenda Ronaldo osallistui torstaina lehdistötilaisuuteen, jossa hän, Wenger, Peter Schmeichel ja Tim Cahill esittivät FIFA:lle ehdotuksen MM-lopputurnauksen aikataulumuutoksesta.
Upealla pelaajaurallaan maailmanmestaruuden voittaneen Ronaldon mielestä olisi jo korkea aika muuttaa MM-lopputurnauksen sykliä neljästä kahteen vuoteen.
– Siitä olisi huomattavasti hyötyä. Olisi loistavaa, jos maailman tärkein kilpailu pelattaisiin kahden vuoden välein. Eilen illastin ystävieni kanssa ja puhuimme siitä, miten upea kokemus Venäjän MM-lopputurnaus oli kokonaisuudessaan. Kaipaamme sitä, koska koko maailma seurasi sitä, Ronaldo totesi.
Argentiinalaislegenda näytti vihreää valoa hurjalle uudistukselle: ”Olen täysin vakuuttunut siitä”
– Pelaajille ja kannattajille se on upea turnaus. Olen hyvin optimistinen näiden muutoksien suhteen, enkä epäile ollenkaan, etteikö MM-lopputurnaus olisi edelleen maailman seuratuin urheilutapahtuma, vaikka se pelattaisiin kahden vuoden välein. Nykyinen MM-lopputurnausaikataulu tehtiin melkein sata vuotta sitten ja maailma on muuttunut valtavasti sen aikana. Nykyinen ottelukalenteri on haastava pelaajille, jotka pelaavat eri maanosissa kaukana kotimaistaan.
Ronaldo pitää neljän vuoden taukoa liian pitkänä.
– Neljä vuotta on liian pitkä aika. Useilla eri mailla olisi mahdollisuus pelata MM-lopputurnauksessa, jos se järjestettäisiin kahden vuoden välein.
Lähde: Sport
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia