KuPS tiedotti torstaina myyneensä Nana Boatengin CFR Cluj’n riveihin.

Seuran tiedotteen mukaan Cluj maksoi Boatengista merkittävän siirtosumman. Boateng poistuu KuPS:sta välittömästi kohti Romaniaa ja jättää siten valtavan aukon Veikkausliigan mestaruudesta taistelevan joukkueen keskikentälle.

27-vuotias Boateng toimi tällä kaudella KuPS:n kapteenina.

Ghanalaiskeskikenttäpelaaja siirtyi KuPS:n paitaan tammikuussa 2020 ja kuului siitä lähtien joukkueen ehdottomiin avainpelaajiin.

KuPS:n päävalmentaja Simo Valakari otti kantaa Boatengin Cluj-siirtoon seuran julkaisemassa tiedotteessa.

– Olemme todella iloisia Nanan puolesta, että hän pääsee urallaan eteenpäin. Meillä ei ollut mitään pakkoa luopua hänestä, mutta koimme, että tässä vaiheessa tämä on paras ratkaisu seuran, joukkueen ja pelaajan itsensä kannalta, hiljattain jatkosopimuksen allekirjoittanut Valakari totesi.

KuPS ilmoitti aiemmin tällä viikolla Lucas Rangelin siirtyneen Vorskla Poltavaan. KuPS pudotti ukrainalaisseuran Konferenssiliigan karsinnoissa.

Kuopion Palloseura

@KuPS1923
💛🖤 Nana Boateng siirtyy merkittävällä siirtosummalla Romanian suurseura CFR Clujiin.

🟡⚫️ Kiitos kaikesta Nana ja onnea uusiin haasteisiin!

📄Lue lisää:
kups.fi/nana-boateng-s…

#KuPS #Veikkausliiga #Banzai