Chelsean päävalmentaja yllättyi pelaajansa maajoukkuekutsusta: ”Kyse on pakko olla väärinkäsityksestä”
Chelsean päävalmentaja Thomas Tuchel ei odota laitapuolustaja Reece Jamesin liittyvän Englannin maajoukkueen mukaan lokakuun maaotteluihin, vaikka hänet valittiinkin ryhmään mukaan.
James, 21, linkutti kentältä viime viikonloppuna Manchester Cityä vastaan, eikä hän pelannut keskiviikkona Mestarien liigassa Juventuksen vieraana. Chelsealla on ottelu myös tänään, lauantaina, kun se kohtaa Southamptonin Valioliigassa, mutta James ei ole käytettävissä tuossakaan pelissä.
Tuchelin mukaan Jamesin maajoukkuekutsussa on pakko olla kyse sekaannuksesta, sillä puolustaja ei kykene tällä hetkellä edes harjoittelemaan täysipainoisesti.
– Kun kuulin Reecen maajoukkuekutsusta, niin ajattelin, että ehkä hänet on kutsuttu Englannin vesipoolojoukkueeseen, koska tällä hetkellä hän treenaa altaassa, vitsaili saksalaisvalmentaja BBC:n mukaan.
– Joten olin hieman yllättynyt, mutta ymmärrän, että hänet valittiin mukaan.
– Se ei tule tapahtumaan, koska Reece harjoittelee tällä hetkellä altaassa.
– Minun viimeisimpien tietojeni mukaan hän ei lähde maajoukkueen mukaan. Joten kyse on pakko olla väärinkäsityksestä, ei mistään muusta.
- Euroopan- ja maailmanmestari palasi eläkkeeltä: Maali ja ottelun paras pelaaja
- Virallista: Kapteeni jää FC Interiin
- Ilari Kangasniemi pääsi ensimmäistä kertaa Leicesterin avauskokoonpanoon
- Viljami Sinisalo jätettiin taas penkille – menettikö pelipaikkansa?
- Kap Verden MM-kapteeni on vapautettu raiskausepäilystä – naista syytetään väärästä ilmiannosta