Helmarien Emmi Alasella on upeita muistoja edellisestä ottelusta Olympiastadionilla: ”EM-kenraalissa oli mahtava fiilis”
Kuva: Juha Tamminen
Kahdella voitolla MM-karsinnat aloittanut Suomen naisten A-maajoukkue jatkaa karsintaurakkaansa tiistaina, kun Helsingissä vastaan asettuu Irlanti. SuomiFutis haastatteli ottelun alla puhelimitse Helmarien luotettavaa keskikenttäpelaajaa Emmi Alasta, joka teki myös yhden Suomen maaleista viime torstain 3-0-vierasvoitossa Georgiasta.
Vaikka lohkon altavastaajaksi povatusta Georgiasta heltisikin lopulta suhteellisen selvänumeroinen voitto, jäi Suomelle Alasen mielestä paljon parannettavaa.
– Emme voi olla tyytyväisiä ensimmäisen jakson pelilliseen esitykseen, mutta tärkein pointti tuosta pelistä oli se voitto. Onneksi saatiin tehtyä ensimmäinen maali jo ekalla jaksolla. Se ehkä vähän helpotti meidän pelaamista, Alanen arvioi.
– Täytyy myöntää, että pelialusta oli ihan älyttömän vaikea. Se kyllä toi omat haasteensa pallolliseen pelaamiseen.
Tiistain Irlanti-pelistä Alanen odottaa jo tosi kovaa sekä karsintojen kannalta erittäin tärkeää peliä.
– Odotan, että tempo tulee olemaan korkeampi kuin aikaisemmissa karsintapeleissä. Irlantihan on tosi fyysinen joukkue ja vaarallinen erikoistilanteissa.
Toimittaja kysyi, voidaanko sanoa suoraan Irlannin olevan Helmarien päävastustaja karsinnoissa, sillä onhan ennakkosuosikin viitta laskettu tukevasti kesän olympiafinalisti Ruotsin harteille. Alanen kuitenkin tähdensi, että päävastustajia on kaksi.
– Ruotsi ja Irlanti ovat kaksi päävastustajaa. Tämä tuleva peli on tosi tärkeä peli. Siitä kun saadaan kolme pistettä, niin näyttää tosi hyvältä.
Malttia pallolliseen pelaamiseen
Kuten Helmarien pelaajistosta usein muistutetaan, on hyvin yhteen hitsautunut puolustuslinja ja pitävä koko joukkueen puolustuspeli Suomen pelaamisen kulmakivi. Myös Alanen nosti sen ratkaisevana asiana esille, mutta voittoon vaaditaan toki onnistumisia myös toisessa päässä kenttää. – Pallollisessa pelaamisessa meidän täytyy mennä paljon eteenpäin Georgia-pelistä. Kunhan saamme malttia ja rauhallisuutta siihen, niin ihan varmasti luomme myös maalipaikkoja, Alanen lupasi. 30-vuotias Alanen on 20 maalillaan naisten A-maajoukkuehistorian neljänneksi paras maalintekijä. Helmarien edellisen Olympiastadionilla pelatun ottelun hän muistaa hyvin siksikin, että Alanen teki kaksi maaottelumaaleistaan juuri tuossa pelissä, toistaiseksi ainoassaan Olympiastadionilla. Päivämäärä oli 19.6.2013, joten edellisestä Stadikan pelistä on kulunut jo yli kahdeksan vuotta. Tuolloin pelattiin EM-kisojen kenraaliharjoitusta, ja peli Sveitsiä vastaan päättyi tasan 2-2. Alasen upean kaukolaukausmaalin voi katsoa alla olevasta klipistä, alkaen ajassa 0:44. Juttu jatkuu klipin jälkeen. – Totta kai odotan peliä kovasti, sillä siitä on niin pitkä aika, kun viimeksi olemme Olympiastadionilla pelanneet. Meillä oli siinä EM-kisojen kenraalissa ihan mahtava fiilis, ja yleisö antoi meille tosi paljon energiaa. On tosi hyvät muistot sieltä, Alanen totesi. – On tosi mielenkiintoista päästä myös näkemään, minkänäköistä siellä stadionilla on. Totta kai myös omat fiilikset on hyvät, koska sillä kentällä on tullut onnistumisia. Silloin on aina mukava lähteä pelaamaan. – Toivon, että peliin tulisi paljon katsojia, ja että heistä lähtisi paljon ääntä ja hyvää energiaa. Siitä me saadaan kentälle tosi paljon buustia. Tulevana torstai-iltana suoritettavaan EM-kisojen alkulohkoarvontaan Alasella ei kummempia toiveita ole, joskin järjestäjämaa Englannin kanssa samaan lohkoon päätyminen ”voisi nostaa kisafiiliksen aika korkealle”. [readmore from=Helmarit] – Varmasti tulee olemaan mahtavat kisat ja kaikki kisoissa pelaavat maat ovat erittäin kovia. Loppujen lopuksi ei sillä niin suurta väliä ole, keitä siinä lohkossa on. Jos haluaa menestyä, niin ne pelit täytyy voittaa, kokenut pelintekijä muistutti. Ottelu Suomi-Irlanti alkaa tiistaina kello 18.15. Peliä voi seurata paitsi Olympiastadionilla, niin myös suorana Yle TV2:lta.LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jude Bellinghamilta nöyrä ele MM-kisoissa – ”En ansainnut tätä”
- Harry Kane: Uskomaton moka!
- Nyt tuli suru-uutinen – Ranska pelaa Norjaa vastaan ilman päävalmentajaansa
- Jalkapallon MM-kisat 24.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Cristiano Ronaldo loisti murskavoitossa – Mika Väyrynen otti kantaa MTV:llä: ”Kaiken sen loan jälkeen”
- Cristiano Ronaldo teki historiaa – ensimmäisenä koskaan MM-kisoissa
- KuPS ja Ilves järjestivät hurjat maalijuhlat – Otto Ruoppi pelasi viimeisen kotiottelunsa Kuopiossa
- Italian maajoukkueesta lähtenyt valmentaja Gennaro Gattuso löysi uuden seuran
- Cristiano Ronaldo on avauskokoonpanossa – uhka vai mahdollisuus?
- Näkökulma: Näin Portugali voi välttää katastrofin loppukisoissa
- Cristiano Ronaldo teki historiaa – ensimmäisenä koskaan MM-kisoissa
- Peter Schmeichel: ”Lionel Messin ensimmäinen maali olisi pitänyt hylätä”
- Cristiano Ronaldo loisti murskavoitossa – Mika Väyrynen otti kantaa MTV:llä: ”Kaiken sen loan jälkeen”
- Nyt tuli suru-uutinen – Ranska pelaa Norjaa vastaan ilman päävalmentajaansa
- Näin Lionel Messi kommentoi epäonnistunutta rangaistuspotkuaan – rikkoi synkän ennätyksen
- Iranin joukkue jätti paperille viestin MM-kisapelinsä jälkeen
- Näkökulma: Nyt on aika penkittää Lionel Messi
- LIVESEURANTA: Cristiano Ronaldo teki historiaa! Portugali murskasi Uzbekistanin
- Jalkapallon MM-kisat 23.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Jalkapallon MM-kisat 24.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset