Potkut! – Barcelonassa ja Bayern Münchenissa pelannut hollantilainen kortistoon

Tunteita jo peliuransa aikana kovilla otteillaan herättänyt Mark van Bommel on saanut potkut Bundesliiga-joukkue Wolfsburgin peräsimestä.
Muun muassa Barcelonaa ja Bayern Münchenia komealla pelaajaurallaan edustanut van Bommel ehti valmentaa saksalaisseuraa vain 13 pelin ajan. Hän saapui joukkueen luotsiksi vasta kesällä.
Wolfsburg oli ollut odotuksiin nähden todella heikko koko van Bommelin aikakauden. Viime kaudella neljänneksi Bundesliigassa yltänyt seura lähti kovin odotuksi kirkastamaan sijoitustaan tälle kaudelle.
Se on yhdeksän kierroksen jälkeen vasta yhdeksäntenä sarjassa ja peräti yhdeksän pistettä kärkeä perässä. Seurajohdon kannalta viimeinen niitti oli lauantain kotitappio Freiburgille lukemin 0-2.
Tappio oli Wolfsburgille neljäs peräkkäinen Saksan pääsarjassa.
Kovin paljon vahvemmin ei ole kulkenut Mestarien liigassa, koska saksalaisseura on lohkonsa jumbona Red Bull Salzburgin, Sevillan ja Lillen jälkeen.
Valmentaja itse suhtautui seurajohdon ratkaisuun kielteisesti.
– Olen yllättynyt ja pettynyt ratkaisuun, koska olen varma, että olisimme kääntäneet vielä suuntamme, van Bommel sanoi.
Seura tiedottaa uudesta valmentajastaan myöhemmin.
Jos alla oleva twiitti ei näy, klikkaa tästä.
Van Bommel: “I’m surprised and disappointed by the decision because I’m certain that we would have managed to get back on track”.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikä löylytys! Pikkuhuuhkajille murskavoitto
- Tässä on Huuhkajien avauskokoonpano – Norjalla tähdet kentällä
- Oliver Antmanin Rangers pelaa surkeaa alkukautta – urheilutoimenjohtaja toppuutteli valmentajan potkuhuhuja
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Italopodcast: Lazio & Bologna avausvoittoihin – Moise Kean epäonninen ratkaisija
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat