Valmentajan vaihto lähellä? – jättiläisseura luisumassa kriisin partaalle

Italian Serie A:n jättiläinen ja kestomenestyjä Juventus jatkoi lauantaina hyvin mollivoittoista taivaltaan.
Vanha rouva joutui nöyrtymään Hellas Veronan vieraana lukemin 1-2. Atlético Madridin valmentajan Diego Simeonen poika Giovanni Simeone iski molemmat kotijoukkueen maalit.
Hän pelaa tällä hetkellä elämänsä kautta. Simeone on Serie A:n maalipörssissä toisena Lazion Ciro Immobilen jälkeen. Italian maajoukkuetykillä on kasassa yhdeksän osumaa ja Simeonelle kahdeksan.
Huomionarvoista on, että Simeone on tehnyt kaikki maalinsa viimeisen kuuden pelin aikana. Näiden sisälläkin on mielenkiintoinen yksityiskohta, koska kaikki kahdeksan maalia ovat syntyneet niiden neljän pelin aikana, jotka Simeone on avannut.

Lauantaina Juventuksen ainokaisen teki yhdysvaltalaispelaaja Weston McKennie. Hän teki torinolaisten maalin myös edellisessä ottelussa, kun Juventus hävisi Sassuololle samoin 1-2-lukemin.
Yksi suurimmista mestarisuosikeista on luisumassa kriisin partaalle. Veronan reissu oli toinen tappio peräjälkeen ja kolmas voitoton ottelu. Molemmat tappiot ovat tulleet myös joukkueita vastaan, joille torinolaisten resursseilla ei pitäisi hävitä.
Serie A:n kärjessä majailevat Napoli ja AC Milan tasapisteissä (28). Jos edes toinen voittaa sunnuntaina oman ottelunsa, niin Juventuksen ero kärkeen venähtää 16 pisteeseen. Se on aika absurdi lukema, kun sarjaa olisi takana vasta 11 kierrosta.
Valmentaja Massimiliano Allegri on äärimmäisen arvostettu niin Torinossa kuin Italiassa ylipäätään, mutta lähestytäänkö jo pistettä, jossa kuusinkertainen Italian mestari on jo liipasimella.
Allegri palasi parin vuoden sapattivapaaltaan Juventuksen ruoriin alkukesästä.

TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- SJK:n europelit alkoi pettymyksellä
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Vatikaani saa oman jalkapalloseuran – kuka tahansa voi hakea mukaan kokoonpanoon
- WP: Huumeparoni piileskeli virkavaltaa pelaamalla ammattijalkapalloa
- Lyon sai pelastavan päätöksen – sarjapaikka säilyy sittenkin
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- SJK:n europelit alkoi pettymyksellä
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Lähde: Oliver Antman kiinnostaa Belgian suurseuroja
- Lehti: Jordan Hendersonin ja Ajaxin tiet eroavat
- FC Inter vahvisti tärkeän sopimusuutisen
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan