Huuhkajien MM-karsintataival tuli päätökseen viime tiistai-iltana, kun Ranska kävi hakemassa 2-0-voiton Helsingin Olympiastadionilta. Kaksi päivää myöhemmin Olympiastadionin tornista bongattiin huuhkaja-pöllö.

Suomen A-maajoukkueen lempinimeksi on jo yleisesti tunnustettu Huuhkajat. Nimi syntyi, kun ”Bubi”-huuhkaja lensi Olympiastadionille vuonna 2007 pelatussa EM-karsintaottelussa Belgiaa vastaan. Kaupunkitoimittajien yhdistys valitsi ”Bubin” jopa vuoden kaupunkilaiseksi 2007.

Viimeiset havainnot Bubista Olympiastadionilla on vuodelta 2009. Siitä ei ole tässä vaiheessa tietoa, oliko eilen, torstaina, nähty huuhkaja itse Bubi vai ehkäpä Bubin jälkeläinen. Viime maaliskuussa Olympiastadionilla nimittäin nähtiin myös huuhkaja, joka nimettiin ainakin Ilta-Sanomien artikkelissa ”Bubin pojaksi”.

Huuhkajat-lempinimi on jo niin vakiintunut, että Kotimaisten kielten keskus (Kotus) lisäsi Huuhkajat-erisnimen marraskuussa ilmestyneeseen Kielitoimiston sanakirjan päivitysversioon.

– Olen ylpeä ja iloinen myös siitä, että sanana Huuhkajat löytyy 11. marraskuuta ilmestyneestä Kielitoimiston sanakirjan päivitysversiosta. Samoin mukana on jo aiemmin lisätty Leijonat, jääkiekkomaajoukkueemme, Kielitoimiston sanakirjan toimittaja Minna Pyhälahti kirjoitti blogissaan.

Sattumaa tai ei, huuhkaja palasi päivystämään Olympiastadionin tornin huipulle torstaina. FPL Podcast Suomi -tili nosti asian esiin Twitterissä.

Huuhkajat tekivät paluun remontoidulle Olympiastadionille viime vuonna. Sen sijaan huuhkaja teki paluun Olympiastadionille ensimmäisen kerran viime maaliskuussa ja nyt marraskuussa.

Ehkäpä ”Bubin poika” ilmestyi kunnioittamaan Paulus Arajuuren ja Joona Toivion viimeistä esiintymistä Suomen A-maajoukkueessa. Toivio ja Arajuuri päättivät komeat maajoukkueuransa Ranska-otteluun.

Jos et näe alla olevia twiittejä, voit katsoa sen tästä.

FPL Podcast Suomi

@FPLPodcastSuomi

FPL Podcast Suomi

@FPLPodcastSuomi
Olympiastadionilla on todistettu huuhkajan paluu! 🦉

Jotain symboliikkaa tässä on Arajuuren ja Toivion maajoukkueuran päättymisen myötä.

Merkki tulevasta? ⚽️🏆
Tässä vielä lisämateriaalia kaikille epäuskoisille!

Nyt kynä sauhuamaan 😉 @MTVUrheilu @isurheilu @yleurheilu @HSUrheilu