PSG valmistautuu taas törsäämään – 40 miljoonan euron osto-optiosta päätetty

Ranskalaisjätti Paris Saint-Germain on tunnettu viime vuosina yhtenä siirtomarkkinoiden avokätisimmistä rahankäyttäjistä. ME-hankinta (Neymar 222 miljoonalla eurolla) on PSG:n nimissä, ja viime kesänä Pariisiin tuotiin Lionel Messi, Achraf Hakimi, Gianluigi Donnarumma, Sergio Ramos ja Georginio Wijnaldum, joskin lähes kaikki heistä vapaina agentteina ilman siirtokorvausta.
PSG:n siirtotakarajan eli ”Deadline dayn” hankinta oli tuolloin nuori portugalilainen laitapuolustaja Nuno Mendes. PSG hankki Mendesin täksi kaudeksi lainalle, mutta lainapestiin sisällytettiin osto-optio.
Huippulupaava Mendes on vastannut PSG:ssä huutoon, ja siirtoekspertti Fabrizio Romanon mukaan seura onkin jo päättänyt osto-option käyttämisestä. Sekä seurapomo Nasser Al-Khelaifi että urheilujohtaja Leonardo ovat vakuuttuneita siitä, että Mendesillä on seurassa käyttöä pitkään. PSG maksaa pelkästä vuoden lainasta Sporting Lissabonille seitsemän miljoonan euron korvauksen, mutta osto-optio on jo tuhdimpi 40 miljoonaa euroa.
[readmore from=Mendes-Nuno]
19-vuotias Mendes on pelannut PSG:ssä yhteensä 16 ottelua Ligue 1:ssä ja Mestarien liigassa. Hän on noussut nopeasti ykkösvaihtoehdoksi vasemman laitapuolustajan tontille, ja jättänyt Juan Bernatin ja Abdou Diallon pienempään rooliin.
Mendes on ottanut ison roolin myös Portugalin A-maajoukkueessa, jossa hänellä on takanaan jo 11 pelattua ottelua.
Lähde: AS
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Oliver Antman vaihtoon jo reilun kymmenen minuutin jälkeen – fanit kiehuivat: ”Valmentaja on hyödytön”
- Lionel Messi palaa kentille – Inter Miami jahtaa toista Leagues Cup -mestaruutta
- Raivo repesi Jacob Friisin Huuhkajat-valinnoista: ”Täysin käsittämätöntä, noloa puuhastelua”
- Erling Haaland ”vaihtaa nimensä” Suomi-otteluun
- Teemu Pukki ei ole pelannut HJK:ssa mutta on yhtäkkiä Huuhkajissa – näin Jacob Friis selitti valintoja
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat EM-karsintoihin – joukkue meni täysin uuteen uskoon
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat syyskuun maaotteluihin – mukana yllätyksiä
- FC Inter vahvisti joukkuettaan ruotsalaisella laitahyökkääjällä: ”Hän on meidän tyyppinen pelaaja”
- Oliver Antmanin Rangers kovassa paikassa: ”Meillä on täysi usko jatkopaikkaan”
- Rasmus Schüller sivuun Huuhkajista? – ”Katsotaan, miten käy”
- KuPSin eurovastustaja hankki valioliigapelaajan seitsemällä miljoonalla eurolla
- Raivo repesi Jacob Friisin Huuhkajat-valinnoista: ”Täysin käsittämätöntä, noloa puuhastelua”
- Teemu Pukki ei ole pelannut HJK:ssa mutta on yhtäkkiä Huuhkajissa – näin Jacob Friis selitti valintoja
- Kuudes peräkkäinen nollapeli! Toni Koskelan Kalmar nousi sarjakärkeen
- Neymar sivuun Brasilian maajoukkueesta – skandaalissa ryvettynyt pelaaja mukaan
- Erling Haaland ”vaihtaa nimensä” Suomi-otteluun
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat EM-karsintoihin – joukkue meni täysin uuteen uskoon
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat syyskuun maaotteluihin – mukana yllätyksiä
- Kahdeksan pisteen sarjajohto – suomalaiskaksikon Mjällby pelaa sensaatiomaista kautta
- Rasmus Schüller sivuun Huuhkajista? – ”Katsotaan, miten käy”