Robert Lewandowski ja Kylian Mbappé vastustavat FIFA:n ehdotusta – ”Liika on liikaa”
Kuva: Getty Images
Bayern Münchenin Robert Lewandowski ja Paris Saint-Germainin Kylian Mbappé eivät ole innoissaan kansainvälisen jalkapalloliiton FIFA:n aikeista järjestää MM-kisat jatkossa kahden vuoden välein.
Maailmanmestaruudesta on perinteisesti taisteltu neljän vuoden välein, mutta FIFA:n puheenjohtaja Gianni Infantino sanoi aiemmin tässä kuussa, että hänellä on luultavasti riittävästi ääniä kisavälin tihentämiseksi.
[readmore from=Infantino-Gianni]
Useat tahot, Euroopan jalkapalloliittoa UEFA:a myöten, ovat vastustaneet Infantinon ja FIFA:n ehdotusta. Tähtihyökkääjät Lewandowski, 33, ja Mbappé, 23, halusivat Globe Soccer -palkintogaalassa nostaa keskusteluun erityisesti pelaajien hyvinvoinnin.
– En ole fani. Meillä on jo niin monta peliä joka vuosi, niin monta kovaa viikkoa. Eikä meillä ole vain otteluita, koska meillä on myös monta viikkoa valmistautumista, olipa kyse sitten kaudesta tai suurista turnauksista, sanoi Lewandowski ESPN:n mukaan.
– Jos haluamme tarjota jotain hieman erilaista, joka rikkoo rutiinia, on myös välttämätöntä pitää taukoja.
– Jos meillä on MM-kisat joka toinen vuosi, niin jalkapalloilijat eivät pysty pelaamaan korkealla tasolla yhtä pitkään. Se on fyysisesti ja psykologisesti mahdotonta. Jalkapallossa tarvitaan lepojaksoja, jos halutaan kestää.
Vuoden 2018 maailmanmestaruutta juhlinut Mbappé arveli, että MM-turnaus menettää merkityksensä, jos se pelataan liian usein.
– MM-kisat, joka toinen vuosi? En osaa sanoa, onko se oikein vai väärin. Se on jotain ainutlaatuista, joka tapahtuu joka neljäs vuosi. Jos sitä pelattaisiin joka toinen vuosi, siitä tulisi normaali kilpailu.
– Olen samaa mieltä Robertin kanssa. Pelaamme jo 60 peliä vuodessa ja kilpailuja on jo paljon. Pelaamme mielellämme, mutta liika on liikaa. Pelaajille on annettava lepoaikaa, jos halutaan laadukkaita pelejä.
– Meidän on ajateltava laatua ja kunnioitettava pelaajien terveyttä.
Seuraavat miesten MM-kisat pelataan ensi vuonna marras-joulukuussa Qatarissa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Carlo Ancelotti jätti Neymarin ulos Brasilian maajoukkueesta – paljasti ehdon MM-kisoille
- Palloliiton Valko-Venäjä-ratkaisu herättää kritiikkiä – kannattajat pettyivät
- Huuhkajat ei kohtaa Valko-Venäjää Suomessa
- Haastattelu: Joakim Latonen haluaa pidempiä sopimuksia Veikkausliigaan
- Jere Uronen liekeissä Kreikassa – ex-Real Madrid maalitykki iski kaksi
- Lisäajan maali pudotti Djurgårdenin Ruotsin cupista – näin Jani Honkavaara kommentoi
- Argentiinan ja Espanjan välinen Finalissima jouduttiin perumaan
- Hämmästyttävä tilanne – valmentaja määräsi pelaajat pois kentältä kesken ottelun
- Thomas Müller herjaa vanhaa joukkuekaveriaan – ”Luulin että hän tykkää vain lämpimästä”
- Onni Valakarille jättionnistuminen – suomalaiset huippuvireessä
- Suomalaisluotsin joukkue porskuttaa kärjessä – nousu häämöttää
- Thomas Müller herjaa vanhaa joukkuekaveriaan – ”Luulin että hän tykkää vain lämpimästä”
- Kulttihahmolla mahdollisuus nousta Lionel Messin ja Cristiano Ronaldon rinnalle
- Jere Uronen liekeissä Kreikassa – ex-Real Madrid maalitykki iski kaksi
- Lisäajan maali pudotti Djurgårdenin Ruotsin cupista – näin Jani Honkavaara kommentoi
- Onni Valakarille jättionnistuminen – suomalaiset huippuvireessä
- Hämmästyttävä tilanne – valmentaja määräsi pelaajat pois kentältä kesken ottelun
- Argentiinan ja Espanjan välinen Finalissima jouduttiin perumaan
- Lukas Hradecky palasi sairastuvalta – torjui heti nollapelin
- Haastattelu: Joakim Latonen haluaa pidempiä sopimuksia Veikkausliigaan