Bundesliigaseura rikkoo siirtosummaennätyksensä – Huuhkajat-pelaaja saa lupaavan joukkuetoverin
Ricardo Pepi siirtyy FC Dallasista Augsburgiin noin 20 miljoonan euron siirtosummalla.
Pepi on jo matkustanut Saksaan ja käy tuota pikaa Augsburgin lääkärintarkastuksessa, jonka jälkeen siirto vahvistetaan.
Kyseessä on kaikkien aikojen toiseksi suurin MLS-pelaajasta maksettu siirtosumma. Kallein MLS-seuralle maksettu siirtosumma on noin 24 miljoonaa euroa, kun Miguel Almirón siirtyi Atlantasta Newcastleen tammikuussa 2019.
Kyseessä on samalla Augsburgin seurahistorian kallein hankinta, sillä aiempi siirtosummaennätys oli Martin Hintereggeristä maksetut 10,5 miljoonaa euroa.
18-vuotias hyökkääjä viimeisteli päättyneellä MLS-kaudella 13 täysosumaa ja antoi kolme maalisyöttöä. Nuorukainen on myös noussut Yhdysvaltojen A-maajoukkueeseen.
Pepistä tulee siten Huuhkajista tutun Fredrik Jensenin joukkuetoveri – ainakin toistaiseksi. Vielä ei ole varmaa, jääkö Jensen Augsburgiin vai hakeeko suomalainen kevätkaudella peliaikaa muista maisemista. Jensen on päässyt tällä kaudella kahdesti avauskokoonpanoon Bundesliigassa.
LUE MYÖS:
- Viimeinen tanssi: Lionel Messi nähdään Argentiinan paidassa vielä kerran
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa
