HJK:n maalivahti siirtyy Norjan liigaan
Kuva: Juha Tamminen
Helsingin Jalkapalloklubin maalivahti Hugo Keto siirtyy Norjan pääsarjassa pelaavaan Sandefjordiin, jonka kanssa hän on solminut kolmevuotisen sopimuksen.
Hongassa jalkapalloilun aloittanut Keto, 24, edusti HJK:ta jo juniorivuosinaan, mutta hän siirtyi teini-ikäisenä Englantiin, jossa hän pelasi Arsenalin ja Brightonin organisaatioissa. Lisäksi hän vietti kevään 2019 lainalla Irlannin pääsarjan Waterford FC:ssä.
Keto palasi HJK:hon kesällä 2020 Brightonista ja esiintyi Klubin edustusjoukkueessa kahden viime kauden aikana 40 ottelussa.
Tiedotteessaan HJK kertoo, että ”useampi pohjoismaalainen pääsarjajoukkue osoitti kiinnostusta Ketoa kohtaan kauden mittaan, joten seurassa oli osattu varautua mahdolliseen siirtoon tammikuun aikana.”
– Hyvin mielin lähden kohti uusia haasteita. Pääsen taas haastamaan itseäni uudessa ympäristössä ja kovatasoisessa sarjassa, kertoo Keto HJK:n sivuilla.
– Oli ilo päästä pelaamaan kaksi kautta HJK:n paidassa ja voittaa kaksi mestaruutta. Jatkan innolla klubin seuraamista tulevaisuudessa ja varmasti nähdään ainakin katsomon puolella!
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter iski kahdeksan maalia – näin Suomen Cupissa pelattiin tiistaina
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- Näin Jani Honkavaara kommentoi ensimmäistä derbyvoittoaan: ”Olen todella ylpeä”