Nuori suomalaispelaaja siirtyi Italiaan – teki Serie C -debyyttinsä jo tänään
Kuva: Juha Tamminen
Helmikuussa 23 vuotta täyttävä suomalaispelaaja Nikolas Saira on siirtynyt jatkamaan pelaajauraansa Italiassa. Sairan uusi seura Olbia Calcio tiedotti puolitoistavuotisesta sopimuksesta perjantai-iltana näyttävän Twitter-videon myötä.
Olbia Calcio pelaa Italian kolmannella sarjatasolla Serie C:ssä, ja Saira suoritti debyyttinsä kyseisessä sarjassa heti sunnuntaina. Hän tuli kentälle 84. peliminuutilla vieraspelissä Cesenaa vastaan. Taululla komeilivat jo tuolloin Cesenan 3-0-voittolukemat.
Helsingissä syntynyt Saira pelasi juniorina FC Hongassa ja FC Espoossa, kunnes sai sopimuksen Veikkausliigassa pelanneeseen HIFK:hon kaudelle 2017. Pääsarjadebyytti tapahtui 18-vuotiaana.
Kaikkiaan Saira pelasi HIFK:ssa 21 veikkausliigaottelua (1 maali) ennen kuin siirtyi viime kaudeksi AC Ouluun. Oululaisten paidassa Saira teki kolme maalia 20 pelissä ja auttoi osaltaan joukkuetta säilyttämään sarjapaikkansa.
Molemmilla laidoilla tai hyökkäyksen kärjessä pelaamaan pystyvä Saira on pelannut Suomen nuorisomaajoukkueissa 12 ottelua. Alle 21-vuotiaiden maajoukkueessa häntä ei ole nähty, vaan pelit ovat tulleet nuoremmissa ikäluokissa.
Sairan uusi kotikaupunki Olbia on noin 60 000 asukkaan kaupunki, joka sijaitsee Sardinian saarella. Serie C:tä pelataan kolmessa 60 joukkueen lohkossa, ja Olbia Calcio on lohkossa B. Tällä hetkellä Olbian sijoitus lohkossaan on yhdeksäs. Viime kaudella se sijoittui A-lohkon 13:nneksi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Luottopelaaja jättää HJK:n
- Virallista: Tässä on KuPSin uusi päävalmentaja
- Expressen: Tähän KuPSin ja ruotsalaisvalmentajan sopimusneuvottelut kaatuivat
- Veikkausliigan otteluohjelma julkaistu – katso paikallisotteluiden ajankohdat
- Virallista: Ilves teki jatkosopimuksen 17-vuotiaan huippulupauksensa kanssa
- SS: Jättiyllätys – KuPS palkkaa Miika Nuutisen päävalmentajakseen
- Urheilujohtaja: Glen Kamara jättänee Rennesin tammikuussa
- Se on siinä! KuPS teki suomalaista jalkapallohistoriaa
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- HJK:sta tutulla Luke Plangella hurja ilta – iski neljä maalia Sveitsin pääsarjassa
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- Se on siinä! KuPS teki suomalaista jalkapallohistoriaa
- Expressen: KuPS on tehnyt valmentajavalintansa
- SS: Jättiyllätys – KuPS palkkaa Miika Nuutisen päävalmentajakseen
- Expressen: Tähän KuPSin ja ruotsalaisvalmentajan sopimusneuvottelut kaatuivat
- Oliver Glasner kertoi mielipiteensä KuPSista
- HJK:sta tutulla Luke Plangella hurja ilta – iski neljä maalia Sveitsin pääsarjassa
- Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
- Urheilujohtaja: Glen Kamara jättänee Rennesin tammikuussa
- Simo Valakarin St. Johnstone menettämässä maalitykkinsä