Virallista: Huuhkajien ex-pelaaja allekirjoitti pitkän sopimuksen MLS-liigassa – ”Tuskin maltan odottaa”
Huuhkajissa 44 ottelua pelannut keskikenttäpelaaja Alexander Ring on allekirjoittanut pitkän jatkosopimuksen MLS-joukkueensa Austin FC:n kanssa.
Ring siirtyi Austiniin reilu vuosi sitten New York Cityn riveistä. 30-vuotiaan suomalaispelaajan sopimus on kaksivuotinen, mutta siinä on optiot vuosille 2024 ja 2025.
Ring on pelannut Yhdysvalloista vuodesta 2017 asti ja on niittänyt mainetta yhtenä sarjan nimipelaajista. Hän on Austin FC:n kapteeni.
– Minä ja perheeni olemme erittäin iloisia voidessamme jatkaa tässä hienossa kaupungissa. Hieno seura ja upeat kannattajat, Ring sanoi seuran tiedotteessa.
– Austin FC rakentaa jotain erityislaatuista ja tuskin maltan odottaa, että pääsen jälleen kotistadionillemme pelaamaan.
Ring teki päättyneellä kaudella Austinille neljä maalia ja syötti kolme. Hän oli joukkueensa tilastokärki useassa kategoriassa, kuten taklauksissa, kaksinkamppailuissa ja katkoissa.
Jos alla oleva twiitti ei näy, klikkaa tästä.
- FC Inter -kapteeni naljaili Teemu Pukille ja Alexander Ringille – ”Ei ole yhtään mulkkua jätkää”
- Puolustaja vahvisti SuomiFutikselle jättävänsä AC Oulun: ”Koen tarvitsevani uusia haasteita”
- FC Inter on Suomen mestari! Ottelun lopussa mielenkiintoinen näky
- Glen Kamara osui ensimmäistä kertaa QPR-paidassa – nousi sankariksi
- Miten Veikkausliigan mestaruus ratkeaa? – Katso mahdolliset vaihtoehdot
- Ilari Kangasniemi pääsi ensimmäistä kertaa Leicesterin avauskokoonpanoon
- Lionel Messi teki historiaa – tähän ei ole pystynyt kukaan muu
- Euroopan- ja maailmanmestari palasi eläkkeeltä: Maali ja ottelun paras pelaaja
- LIVESEURANTA: FC Inter voittaa Veikkausliigan mestaruuden – HJK pelasi tasan!
- ”Aasian jalkapallohistorian pahin sulaminen” on käynnissä