Lähde: Siirto pian valmis – Huuhkajien pelaaja siirtyy David Beckhamin seuraan, luvassa myös toinen kova hankinta
Kuva: Juha Tamminen
Viime kaudella norjalaista Brannia edustanut Robert Taylor, 27, on hyvin lähellä siirtoa MLS:ssä pelaavaan Inter Miamiin. Asiasta uutisoi Miami Herald -lehti.
Huuhkajien pelaajaryhmään jo pidemmän aikaa kuulunut Taylor urakoi viime kaudella Norjan pääsarjassa 27 ottelussa, joissa syntyi mukavat tehot: kuusi maalia ja yhdeksän maaliin johtanutta syöttöä. Kovat tehot eivät kuitenkaan auttaneet Brannia säilymään sarjassa. Näin ollen siirto on tullut ajankohtaiseksi hyökkäävän keskikenttäpelaajan kohdalla.
Uutisoimme jo aiemmin Inter Miamin kiinnostuksesta Tayloria kohtaan ja nyt siirto on Miami Heraldin mukaan pian maalissa.
Taylorin lisäksi Inter Miami on vahvistumassa muun muassa Valioliigasta tutulla laitapuolustajalla, DeAndre Yedlinillä, joka on tällä hetkellä ilman sopimusta. Yhdysvaltain maajoukkueeseen kuuluva Yedlin siirtyi vuosi sitten Newcastlesta Galatasarayhin. Turkkilaisseura maksoi kuitenkin tammikuussa Yedlinin sopimuksestaan ulos.
Inter Miamissa Taylor olisi todellisten legendojen seurassa. Seurapomona häärii itse David Beckham, joka on ollut perustamassa seuraa. Joukkueen päävalmentajana työskentelee Phil Neville.
Joukkueen kapteeni on kovan luokan supertähti Gonzalo Higuaín. Kokoonpanosta löytyy myös Blaise Matuidin ja Kieran Gibbsin kaltaisia tuttuja nimiä. Aiemmin siirtohuhuissa seuraan on myös yhdistetty PSG:tä edustava Lionel Messi.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Iranin kapteenilta palautetta FIFA:lle ja Gianni Infantinolle: ”Katastrofaalinen MM-turnaus”
- Norja jätti kaikki tähtipelaajansa penkille – näin päävalmentaja perusteli
- Marcelo Bielsa: En antanut Uruguaylle mitään – ”Epäonnistuin”
- Espanjan MM-pelaajan kisat saattavat olla ohi – ”Hän kärsi paljon”
- Lionel Messi penkillä Argentiinan seuraavassa MM-pelissä
- Belgia kiilasi Egyptin ohi MM-kisoissa
- Uruguayn maalivahti halusi itse tulla vaihtoon jättimokansa jälkeen
- Espanja ja Kap Verde jatkoon MM-kisoissa – Uruguayn maalivahdilta taas kohtalokas moka
- Joaquín Gómez löysi uuden työpaikan
- Senegal laittoi Irakin maaliverkot heilumaan – tyly lopetus alkulohkolle
- Portugalin MM-pelaajasta maksettiin maltaita – tässä on uusi seura
- LIVESEURANTA: Norja tuhri pilkun – tähdet edelleen penkillä
- Vinícius Júniorin maali hylättiin – Brasilian jalkapalloliitto vaatii tuomarikieltoa
- Lionel Messin uusi patsas herättää kaksimielisiä mielleyhtymiä
- Tässä valinnassa Brasilia epäonnistui – rooli jäänyt todella pieneksi
- Uruguayn pelaajat ilmiriidoissa päävalmentajansa kanssa ennen elintärkeää MM-ottelua
- Veikkausliigasta tuttu toppari miljoonasiirrolla Puolan suurseuraan
- Huippupelejä luvassa – Hollannin ja Japanin seuraavat MM-vastustajat selvillä
- Avainpelaaja loukkaantui – Englannin laitapakit alkavat olemaan vähissä
- Neymar vetäytyi siirtoneuvotteluista – kyllästyi odottelemaan