Barcelonan seurapomo vahvisti kaksi hankintaa – kommentoi myös huhuja Lionel Messin paluusta

Barcelonan puheenjohtaja Joan Laporta on vahvistanut, että seura on tehnyt ensi kaudeksi jo kaksi hankintaa.
Laporta kertoi RAC1:n haastattelussa, että katalonialaisjätti on vahvistamassa rivejään topparilla ja keskikenttäpelaajilla, mutta hän ei nimennyt kyseisiä pelaajia.
Barcelonan seurapomon oletetaan kuitenkin tarkoittavan Chelsean topparia Andreas Christenseniä, 25, ja AC Milanin keskikenttäpelaajaa Franck Kessiétä, 25. Kummankin pelaajan sopimus nykyisessä seurassaan on päättymässä ensi kesänä, jolloin he voivat vaihtaa seuraa ilman siirtokorvausta.
– Olemme tehneet kaksi hankintaa ensi kaudeksi, kommentoi Laporta RAC1:lle.
– Yksi on keskikenttäpelaaja ja toinen on toppari, mutta en saa mainita heidän nimiään.
Laporta otti myös kantaa huhuihin, joiden mukaan Lionel Messi olisi palaamassa Paris Saint-Germainista Barcelonaan. Messi, 34, joutui viime kesänä jättämään Barcelonan ensimmäistä kertaa ammattilaisurallaan, koska talousvaikeuksista kärsivä seura ei kyennyt rekisteröimään hänen uutta sopimustaan.
– En ole saanut Messiltä tai hänen leiriltään viestiä mahdollisesta Barcelonaan palaamisesta.
– Emme harkitse sitä (Messin paluuta). Rakennamme uutta joukkuetta, jossa on sekoitus nuoria pelaajia ja kokemusta – symbioosi toimii. Mutta Leo on Leo, ja hän tulee aina olemaan voittaja.
– Se (Messin lähtö) ei ollut minulle helppoa, mutta kun se tapahtui, minun oli ajateltava seuran taloutta. En voinut asettaa sitä isomman riskin alaiseksi. Minusta me teimme, mitä meidän oli tehtävä.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”