FIFA teki sääntömuutoksen Ukrainassa riehuvan sodan vuoksi – näin kovia pelaajia markkinoille
Kuva: Getty Images
Kansainvälinen jalkapalloliitto FIFA tiedottaa kotisivuillaan tehneensä sääntömuutoksen koskien ukrainalaisiin ja venäläisiin seuroihin rekisteröityjä ulkomaalaispelaajia. Poikkeussäännön syy on Venäjän Ukrainassa aloittamissa rajuissa sotatoimissa.
FIFA:n linjauksen mukaan kaikkien ulkomaalaisten pelaajien ja valmentajien sopimukset ukrainalaisten ja venäläisten seurojen kanssa on keskeytetty 30.6.2022 asti, elleivät pelaajat tai valmentajat sovi seurojen kanssa toisin.
Näin ollen pelaajat saavat vapaasti allekirjoittaa sopimuksen toisiin seuroihin muissa maissa. Sopimus voi olla voimassa kesäkuun 2022 loppuun asti.
Ukrainasta ja Venäjältä poistumassa olevia pelaajia voidaan rekisteröidä myös sellaisiin maihin, joissa siirtoikkuna on jo sulkeutunut. Kuhunkin seuraan voidaan rekisteröidä poikkeussäännöllä enintään kaksi tällaista pelaajaa. Rekisteröintien takaraja on 7.4.2022.
Asiasta kertovat sivuillaan FIFA ja Palloliitto.
Kansainvälinen pelaajayhdistys FIFPRO arvosteli välittömästi FIFA:n tekemää ratkaisua. Sen näkemyksen mukaan FIFA:n olisi pitänyt sallia pelaajille sopimustensa välitön ja pysyvä irtisanominen muutaman kuukauden poikkeusajan suhteen.
– Päätös antaa ulkomaalaispelaajille vain mahdollisuus keskeyttää sopimuksensa ja jättää venäläisseurat vain väliaikaisesti on riittämätön. Se ei tyydytä myöskään pelaajia, joilla on Venäjälle lyhyt sopimus, jollaiset päättyvät tavallisesti joulukuussa. He eivät mahdollisesti halua tai voi palata Venäjälle kesäkuun lopun jälkeen, FIFPRO:n tiedotteessa todettiin.
Venäjän Valioliigasta poikkeussääntö vapauttaa kaikkiaan 15 pelaajaa, jotka Transfermarkt arvioi markkina-arvoltaan yli kymmenen miljoonan euron arvoisiksi pelaajiksi.
[readmore from=Ukrainan-sota]
Heitä ovat muun muassa Zenitin Malcom, Wilmar Barrios, Wendel, Claudinho ja Douglas Santos, Krasnodarin Jhón Cordoba ja Grzegorz Krychowiak, TsSKA Moskovan Yusuf Yazici, Moskovan Dynamon Sebastian Szymanski sekä Moskovan Spartakin Quincy Promes ja Jordan Larsson.
Venäjän liigan tavoin myös Ukrainan pääsarjaseuroihin rekisteröidyt arvokkaimmat ulkomaalaispelaajat ovat brasilialaisia. Kymmenen miljoonan euron markkina-arvon rajapyykin ylittää kuusi pelaajaa, joista jokainen edustaa Shakhtar Donetskia. He ovat Tetê, David Neres, Dodô, Pedrinho, Manor Solomon ja Marlon.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- HJK:sta tutulla Luke Plangella hurja ilta – iski neljä maalia Sveitsin pääsarjassa
- Simo Valakarin St. Johnstone menettämässä maalitykkinsä
- Avainpelaaja jätti FC Hakan – siirtyy Yhdysvaltoihin
- Oliver Glasner kertoi mielipiteensä KuPSista
- SJK-tähti saattaa vaihtaa maisemaa: ”Se on kaikista todennäköisintä”
- Expressen: KuPS on tehnyt valmentajavalintansa
- Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
- Fifa palkitsi jalkapallovuoden parhaat The Best -gaalassa
- Liverpoolin mestaruusparaatin yliajajalle pitkä tuomio
- Oliver Glasner kertoi mielipiteensä KuPSista
- Expressen: KuPS on tehnyt valmentajavalintansa
- Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
- SJK-tähti saattaa vaihtaa maisemaa: ”Se on kaikista todennäköisintä”
- Avainpelaaja jätti FC Hakan – siirtyy Yhdysvaltoihin
- Joel Pohjanpalolle hieno tunnustus
- Fifa palkitsi jalkapallovuoden parhaat The Best -gaalassa
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Liverpoolin mestaruusparaatin yliajajalle pitkä tuomio
- Simo Valakarin St. Johnstone menettämässä maalitykkinsä