Katso: Urho Nissilä teki ensimmäisen maalinsa Etelä-Koreassa
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajien maaliskuun maaotteluihinkin valittu Urho Nissilä on tehnyt ensimmäisen maalinsa uuden seuransa Suwon FC:n paidassa Etelä-Korean K-liigassa. Nissilän joukkue voitti kotikentällään Daegu FC:n maalein 4-3.
Täydet minuutit ottelussa pelannut Nissilä onnistui maalinteossa 47. peliminuutilla, kun hän oli kärppänä paikalla ja tyrkkäsi maalivahdin torjuman paluupallon verkkoon. Suwon siirtyi 25-vuotiaan suomalaisen osumalla 3-2-johtoon. Daegu nousi myöhemmin vielä tasoihin, mutta Seung joo-Kim puski lopussa Suwonille 4-3-voittomaalin.
Nissilä oli ottelussa varsin tehokas, sillä Suwonin toinen maali syntyi hänen antamastaan kulmapotkusta.
Nissilä siirtyi Etelä-Koreaan tammikuussa. Kuuden pelatun K-liiga-ottelun saldo on nyt yksi maali ja kaksi maalisyöttöä. Myös ensimmäinen maalisyöttö syntyi kulmapotkusta. Sunnuntainen ottelu oli Suwonin kauden ensimmäinen kotipeli, sillä kaikki aiemmat pelinsä se oli pelannut vieraissa.
Nissilän maali on nähtävissä alla olevassa YouTube-klipissä, alkaen ajasta 7:43.
Urho Nissilä avasi kauden maalitilinsä, kun Suwon voitti Daegun 4-3. Nissilä kirjautti täydet minuutit. #Huuhkajat
LUE MYÖS:
- Mohamed Salah löylytti KuPSia – Petteri Pennanen: ”Hyvä esimerkki, miksi…”
- KuPSin Joslyn Luyeye-Lutumba: Tulimme voittamaan emmekä ihailemaan vastustajia
- Trabzonspor-luotsi kehui KuPSia: ”Taistelivat hyvin”
- Lukas Hradecky torjui voiton europelistä
- KuPS-kapteeni Petteri Pennanen iski maalin suoraan kulmapotkusta: ”Nyt meni suorilta sisään”
- Huuhkajien Miro Tenholle uusi sopimus
- KuPS taisteli loppuunmyydyssä Tammelassa – Trabzonspor iski neljä maalia
- KuPSin europelissä kiehahti – tappelu katsomossa
- Harry Kanen tulevaisuudesta tipahti jättiuutinen – teki ison päätöksen
- Cristiano Ronaldolla on tukijoita Portugalin joukkueessa: ”Toivon hänen palaavan”