Putoamisuhassa olevan perinneseuran pomo turhautui ja tarjoutui pelaamaan itse: ”Näyttää, kuin pelaajien veljet olisivat pelaamassa”
Kuva: Getty Images
30 vuotta putkeen Ligue 1:ssä pelannut Bordeaux on tällä hetkellä vakavan uhan alla pudota Ranskan pääsarjasta. Girondins Bordeaux hävisi sunnuntaina kotikentällään Troyesille 0-2 ja on tällä hetkellä sarjassa viimeisenä, kun pelaamatta on 11 kierrosta. Putoamisviivan päälle on tosin matkaa vain kolme pistettä.
Viimeisistä viidestä pelistään Bordeaux on saanut vain kaksi pistettä. Koko kauden 27 ottelusta se on voittanut vain neljä, joten ei ihme, että seuran omistaja ja puheenjohtaja Gérard Lopez alkaa olla jo melko turhautunut. Sen hän ilmaisi värikkäin sanankääntein L’Équipelle.
– Jos voisin panna nappikset jalkaan ja pelata, tekisin sen. Juuri se turhauttaa, Lopez jyrähti.
– Tiedän, mitä viikon aikana tehdään, mutta ottelupäivänä näyttää siltä, kuin pelaajien veljet olisivat pelaamassa.
– Tappio oli iso pettymys, sillä meillä on pelaajia, jotka ovat selvästi vahvempia kuin mitä he näyttävät kentällä. Meillä on kaksi isoa ongelmaa: ensinnäkin luovumme pelisuunnitelmastamme ensimmäisen takaiskun tullen. Toisekseen psykologisesti, emme voi syyttää heitä, mutta minusta näyttää siltä, kuin pelaajat pelaisivat laukeamattomalla kranaatilla heti kun he saavat pallon.
Bordeaux vahvisti joukkuettaan tammikuun siirtoikkunassa ja vaihtoi valmentajaa helmikuussa. Nyt seurajohtajalla alkaa olla keinot vähissä.
– Siitä ei ole mitään hyötyä, jos hyökkääjä osaa ampua pallon ylänurkkaan 20 metristä, jos emme näytä parastamme joukkueena. Tämä ei ole seura, jossa kaveriporukka kokoontuu sunnuntaisin potkiskelemaan palloa. Se vaatii sitoutumista, 120 prosentin keskittymistä ja pelisuunnitelman kunnioittamista.
– Modernissa jalkapallossa ei ole kyse vain juoksemista ja hyvästä tahdosta. Vaaditaan jokaisen yksilön panosta, Lopez päätti.
Girondins Bordeaux on voittanut Ranskan kansallisen mestaruuden kuusi kertaa, viimeksi kaudella 2008-2009. Edellinen cup-voitto on yhdeksän kauden takaa. Eurooppa-liigan lohkovaiheessa Bordeaux pelasi viimeksi kolme kautta sitten.
Lähde: Get Football News France
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Näkökulma: Et varmaan pidä siitä – silti MM-kisojen uusi ”juomatauko” on hyvä uudistus
- Nyt tuli tuomio: MM-kisojen skandaalipelaaja sivuun jättiottelusta
- MM-kisojen avauskierroksen topit ja flopit: USA pitkälle? Messi ja Ronaldo heti puheenaiheina
- Suomen MM-unelma elää – karsintatie tuleviin kisoihin selvisi
- Vastustajan reaktio paljasti karun totuuden Cristiano Ronaldosta – nyt tuli armoton kommentti MM-kisoissa
- Näkökulma: Päättyykö Englannin 60 vuoden odotus Thomas Tuchelin johdolla?
- Thomas Tuchel sanoi nämä sanat Englannin kopissa – hetki, joka saattoi kääntää koko MM-turnauksen suunnan
- Suru-uutinen: Kuolema jalkapallon MM-turnauksessa
- Jonatan Johansson liittyy Jacob Friisin valmennustiimiin Huuhkajissa
- Huomasitko? Huuhkajista tuttu pelaaja liittyi Gilla FC:n kakkosjoukkueen mukaan
- Näin Cristiano Ronaldo reagoi Portugalin vaisuun MM-starttiin
- Englanti voitti MM-jännitysnäytelmän – Harry Kane teki historiaa
- Huomasitko? Huuhkajista tuttu pelaaja liittyi Gilla FC:n kakkosjoukkueen mukaan
- Palermo etsii tulitukea Joel Pohjanpalolle – tässä vaihtoehdot
- Jalkapallon MM-kisat 18.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Erkka V. Lehtola täräytti SuomiFutikselle: Tämä Argentiinan joukkueessa huolestuttaa
- MM-kenttien legenda lopettaa uransa kisojen jälkeen
- Jalkapallon MM-kisat 17.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Arpa puhui – tässä on KuPSin ensimmäinen vastustaja Mestarien liigassa
- Toimittaja: Portugalin ympärillä tapahtuu – yksi aikakausi päättymässä MM-kisojen jälkeen