Juventus osoittanut keväällä muita lujempaa sisua ja taistelutahtoa – nyt näyttää hyvältä, vaikka valmentaja varoittikin ”jalkapalloilullisesta itsemurhasta”
Kuva: Getty Images
Juventus ei hyvin todennäköisesti tule voittamaan tälläkään kaudella Serie A:ta, sillä kahdeksan pisteen takamatka AC Milaniin neljä kierrosta ennen sarjan päätöstä on luultavasti liikaa. Sen sijaan Mestarien liigaan pääsy alkaa näyttää lupaavalta, sillä maanantainen 2-1-vierasvoitto Sassuolosta kasvatti eron viidentenä olevaan AS Romaan jo samaan kahdeksaan pisteeseen.
Sassuolo oli maanantain pelissä kaikin puolin hallitsevampi osapuoli. Se johti peliä 1-0, loi enemmän maalipaikkoja ja piti enemmän palloa. Moise Keanin 88. minuutin voittomaali vei kuitenkin kolme pistettä Torinoon.
Juventuksen valmentaja Massimiliano Allegri totesi pelin jälkeen, että hänelle olisi riittänyt tasapelikin. Allegri halusi joukkueensa tähtäävän tasapeliin ja välttelevän turhia riskejä.
– Tämä oli tärkeä voitto sarjataulukkoon. Sassuolo pelasi erittäin hyvin, ja me vain roikuimme mukana. Avausjaksolla olimme hieman liian löysiä ja he pääsivät murtautumaan läpi liian helposti, Allegri totesi Sky Sport Italialla.
Valmentaja muistutti Juventuksen väsymyksestä, sillä keskikentällä ei voida juuri käyttää rotaatiota. Arthur, Manuel Locatelli, Weston McKennie ja Federico Chiesa ovat sivussa, joten keskikentän materiaali on juuri nyt kapea.
– Tavoittelin tasapeliä, koska sekin olisi ollut tärkeä tulos täältä. On hetkiä, jolloin joukkue on hyvässä vireessä ja hetkiä, jolloin se ei ole. En tykkää ajatuksesta tehdä jalkapalloilullista itsemurhaa, Allegri maalaili.
Täysin surkea vire Juventuksella ei tosin ole ollut, sillä vuoden 2022 otteluissa se on saavuttanut jo 12 pistettä peleistä, joissa se on ollut jossain vaiheessa tappiolla. Saldo on huima, sillä toiseksi paras Serie A -joukkue on pystynyt vain seitsemään. Sisukkuus ja loppuun asti pelaaminen ovat olleet arvossaan.
– Me uskomme loppuun saakka. Se on Juventukselta saatu oppi, että tähdätään kaikkiin saatavilla oleviin pisteisiin. Meillä on lisäksi vielä Italian Cupkin voitettavana, mutta otamme pelin kerrallaan, voittomaalin tehnyt Moise Kean kommentoi.
12 - Juventus have gained 12 points from losing position in Serie A since the start of 2022, at least 5 more than any other team in this period. Battle.
#SassuoloJuventus
#SassuoloJuventus
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Bild: Julian Nagelsmann eroaa – selitykset eivät kelvanneet Saksan futispomoille
- Kap Verde ei suostunut vastaamaan kysymyksiin MM-kapteeninsa raiskausepäilystä
- Kroatialta hylättiin MM-trillerissä maali 103. minuutilla – päätös oli kirjaimellisesti hiuskarvan varassa
- Espanjan maalivahti Unai Simón teki MM-kisahistoriaa
- Sveitsi 16 parhaan joukkoon MM-kisoissa – 88 vuoden kirous ohi
- Portugali voitti Diogo Jotan kuoleman vuosipäivänä – joukkueelta hieno ele
- Portugali dramaattisesti jatkoon – Luka Modrić jätti hyvästit MM-viheriöille
- 3-0! Espanja teki selvää jälkeä Itävallasta MM-pudotuspeleissä
- Virallista: Viime kauden sankari palaa KuPSiin
- Erikoinen sattuma Afrikan maiden MM-jatkopeleissä hämmentää
- Erikoinen sattuma Afrikan maiden MM-jatkopeleissä hämmentää
- HJK täräytti hurjan hankinnan Portugalin pääsarjasta
- Englannilla fyysisesti mahdoton tehtävä MM-kisoissa – ”Valtava etu Meksikolle”
- Marokon MM-tähti siirtyy Bayern Müncheniin
- Jani Honkavaara menettämässä avainpelaajansa
- Jürgen Klopp: järisyttävä MM-huhu alkaa levitä
- FIFA selitti, miksi Saksan kohuttu jatkoaikamaali hylättiin
- Sky: Saksan jalkapalloliitto kehottaa Julian Nagelsmannia eroamaan tehtävästään
- Ilveksen europaikkahaaveille iso kolaus – valmentajalta suorat sanat
- Virallista: Viime kauden sankari palaa KuPSiin