RB Leipzig hankki Mestarien liigan historian nuorimman maalivahdin – siirtyy seuraan vasta vuonna 2024
Kuva: Getty Images
Bundesliigan kärkiseuroihin lukeutuva RB Leipzig on tehnyt sopimuksen lupaavan belgialaismaalivahdin Maarten Vandevoordtin kanssa. Vaikka Vandevoordt on vasta 20-vuotias, on hänellä jo runsaasti pelikokemusta Belgian pääsarjasta.
Vandevoordt oli vain 17 vuotta ja seitsemän kuukautta vanha, kun hän debytoi Belgian cupissa. Tuolloin oli syyskuu 2019. Kaksi ja puoli kuukautta myöhemmin, 10.12.2019 Vandevoordtista tuli historian nuorin Mestarien liigassa pelannut maalivahti. 17 vuotta ja 287 päivää vanha belgialainen pelasi Genkin maalilla Napolia vastaan (lue lisää).
RB Leipzig ja Vandevoordt tekivät viisivuotisen sopimuksen. Erikoisuus sopimuksessa on kuitenkin se, että maalivahti liittyy Leipzigin vahvuuteen vasta kaudella 2024-2025. Sopimus ei siis astu vielä yli kahteen vuoteen voimaan. Seuraavat kaksi kautta hän pelaa vielä Genkin joukkueessa.
Bildin tietojen mukaan Vandevoordtin siirtosumma on kymmenen miljoonaa euroa. Hänestä on ollut kiinnostunut muun muassa Barcelona.
Lähde: AS
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Matias Siltanen aloitti Djurgårdenin pelin poikkeuksellisesti penkiltä – näin seura kommentoi
- Altti Hellemaa siirtyy Allsvenskanista Veikkausliigaan
- Fifan myöntämä poikkeuslupa pääsee käyttöön viimeistä kertaa – MM-välierä kohteena
- Xabi Alonso teki radikaalin ratkaisun – Chelsea-tähti jätettiin ulos
- MM-kisoista pudotettu videotuomari, 38, on kuollut
- Tehot Veikkausliigassa poikivat satojentuhansien eurojen siirron – joukkueessa nyt kaksi suomalaista
- Äkkirikastunut englantilaisseura iski taas – kiinnitti kaikkien tavoitteleman supertähden
- ”Jalokivi” pysyy Italian Serie A:ssa
- Kulttituomari tähdittää MM-välierää – ”Vuosisadan tärkein tv-tapahtuma”
- Fifan suhmurointi paljastui: Balogun-kohussa tehtiin paha virhe