Bayern Münchenin suurlupaus vaihtoi Saksan paidasta USA:n maajoukkueeseen – ”Hänen päätöksensä oli meille suuri yllätys”

USA:n maajoukkueessa pelaa tätä nykyä useita hyvin kiinnostavia nuoria lupauksia. A-maajoukkueen rosterista löytyvät muun muassa 21-vuotias Sergiño Dest (Barcelona), 23-vuotias Tyler Adams (RB Leipzig), 19-vuotias Yunus Musah (Valencia), 19-vuotias Ricardo Pepi (Augsburg), 23-vuotias Christian Pulisic (Chelsea) sekä 19-vuotias Giovanni Reyna (Borussia Dortmund).
Pelaajia yhdistää se, että Adamsia lukuun ottamatta kaikki muut olisivat voineet edustaa maajoukkuetasolla myös jotain muuta maajoukkuetta, mutta valinta kohdistui Yhdysvaltoihin. Vetovoima USA:n maajoukkueeseen vaikuttaa olevan hyvä. Se johtuu luultavasti osin lupaavista tulevaisuudennäkymistä ja osin myös vuoden 2026 MM-kotikisoista.
Nyt USA on saanut maajoukkueeseensa jälleen uuden lupaavan vahvistuksen. Transfermarkt kertoo, että Bayern Münchenin 19-vuotias hyökkääjä Malik Tillman on päättänyt edustaa maajoukkuetasolla Yhdysvaltoja.
Nürnbergissä syntynyt Tillman pelasi aikanaan kaksi ottelua USA:n alle 15-vuotiaiden maajoukkueessa, mutta vakiinnutti sittemmin paikkansa Saksan juniorimaajoukkueissa. Pelejä Saksan paidassa ehti kertyä kaikkiaan 21, joista 11 alle 17-vuotiaiden maajoukkueessa. Vaikka ikää on vasta 19 vuotta, oli Tillman noussut jo selvästi alaikäisenä alle 21-vuotiaiden maajoukkueeseen, jossa hän oli pelannut neljä ottelua, ja tehnyt niissä kolme maalia.
Kesäkuun EM-karsintapeleihin Tillmania ei kuitenkaan valittu. Saksan alle 21-vuotiaiden maajoukkuevalmentaja Antonio Di Salvo vahvistikin, että Tillman oli tehnyt päätöksen edustaa jatkossa maajoukkuetasolla isänsä synnyinmaata USA:ta. Ratkaisu tuli maajoukkuejohdolle yllätyksenä.
– Olemme pahoillamme Malikin päätöksestä, joka tuli meille suurena yllätyksenä, Di Salvo sanoi Kickerille.
– Nostimme hänet nuorempana pelaajana alle 21-vuotiaiden maajoukkueeseen ja annoimme hänelle paljon luottamusta ja pelikokemusta. Lisäksi kävimme intensiivistä keskustelua hänen tulevaisuudestaan aina A-maajoukkueeseen asti.
Aika näyttää, olisiko Malik Tillmanilla mahdollisuuksia USA:n maajoukkueeseen jo tämän vuoden MM-kisoihin Qatarissa. Potentiaalista kertoo sekin, että tässä kuussa 20 vuotta täyttävä Tillman pelasi tällä kaudella neljässä Bayern Münchenin bundesliigaottelussa sekä kahdessa Mestarien liiga -pelissä Kiovan Dynamoa ja Barcelonaa vastaan. Pääasiassa hän pelasi kuitenkin Bayernin kakkosjoukkueessa 4. sarjatasolla Regionalligassa (15 pelissä neljä maalia ja neljä maalisyöttöä).
Malik Tillmanin isoveli, 23-vuotias Timothy Tillman on pelannut 35 bundesliigaottelua Nürnbergin ja tämän kauden sarjajumbon SpVgg Greuther Fürthin riveissä. Myös Timothy Tillman pelasi joitain otteluita Saksan juniorimaajoukkueissa, mutta U21- tai A-maajoukkuetasolla pelejä ei ole kertynyt. Molempien veljesten pelipaikka on hyökkäävä keskikenttä.
Lähde: Transfermarkt
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Bayern Münchenilta loistouutinen Manuel Neuerista
- Poliisilta ankara reaktio HJK:n kannattajien häiriökäytökseen
- IF Gnistanilta hyviä uutisia Veikkausliigan kotiavaukseen
- Harry Kane lähestyy uransa ensimmäistä mestaruutta – ”Olisi kiva hiljentää epäilijät”
- Luis Enrique uhraisi ison saavutuksen Mestarien liigan finaalipaikasta: ”Ennätykset eivät ole päätavoitteemme”
- Hyökkääjälahjakkuus pääsi valitsemaan neljän maajoukkueen väliltä – näin päätös edustaa Tanskaa syntyi
- Virallista: Jyri Nieminen liittyy Huuhkajien valmennustiimiin
- Jere Uronen putosi penkille Ruotsissa: ”Tämä oli odottamatonta”
- Katso: Leo Walta iski kaksi maalia Allsvenskanissa
- Virallista: Robert Taylor jätti Inter Miamin – siirtyi toiseen MLS-seuraan
- Hyökkääjälahjakkuus pääsi valitsemaan neljän maajoukkueen väliltä – näin päätös edustaa Tanskaa syntyi
- Jere Uronen putosi penkille Ruotsissa: ”Tämä oli odottamatonta”
- Luis Enrique uhraisi ison saavutuksen Mestarien liigan finaalipaikasta: ”Ennätykset eivät ole päätavoitteemme”
- Harry Kane lähestyy uransa ensimmäistä mestaruutta – ”Olisi kiva hiljentää epäilijät”
- Uefa harkitsee kolmea muutosta Mestarien liigaan
- Katso: Leo Walta iski kaksi maalia Allsvenskanissa
- 22-vuotias jalkapalloilija menehtyi kesken lämmittelyn
- Virallista: Jyri Nieminen liittyy Huuhkajien valmennustiimiin
- Virallista: Robert Taylor jätti Inter Miamin – siirtyi toiseen MLS-seuraan
- PSG-vahti varoittaa omiaan Arsenalista: ”Niin ei voi tapahtua”