Kallis paukku – väärään aikaan purkautuneet suolistokaasut savustivat konkaritopparin ulos pitkäaikaisimmasta seurastaan
Kuva: Getty Images
Pieruhuumorin ystäviä löytyy varmasti jalkapalloseurojen pukukopeista ihan siinä, missä muissakin yhteisöissä. Lyonin urheilujohtaja Juninho ei selkeästi kuitenkaan heihin lukeudu.
Kerroimme elokuussa siitä, kuinka Juninho ja Lyonin päävalmentaja Peter Bosz eivät katsoneet hyvällä sitä, kuinka kokenut brasilialaistoppari Marcelo oli naureskellut joukkueensa kapteeni Leo Dubois’n pitämälle palopuheelle. Lyon oli juuri hävinnyt sarjaottelun Angersille 1-3, eikä Marcelon käytöstä pidetty ammattimaisena eikä tilanteeseen sopivana.
Nyt L’Équipe kertoo, ettei kiukku Marcelon käytökseen pelkästä naureskelusta johtunut. Niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin, oli tärkein syy siihen, että Juninho näki punaista siinä, että Marcelon suolistokaasut pääsivät valloilleen väärässä paikassa väärään aikaan. Marcelo pieraisi, pelikaverit räjähtivät nauramaan ja seurajohdon kärsivällisyys loppui.
Paukku oli 34-vuotiaalle Marcelolle todella kallis, sillä tuon tapauksen jälkeen hän ei pelannut enää otteluakaan Lyonissa – seurassa, jossa hän on pelannut pidempään kuin missään muualla. Kaikkiaan Marcelo ehti pelata vuosina 2017-2021 Lyonissa 167 virallista ottelua.
Puolustaja hyllytettiin seuran vahvuudesta loppusyksyn ajaksi ja tammikuussa sopimus purettiin, jotta hän pääsi siirtymään kevään ajaksi toiseen perinteikkääseen seuraan Girondins Bordeaux’hin. Bordeaux’ssa Marcelo on pelannut taas yhdeksän ottelua, joista kuudessa täydet minuutit. Hänen sopimuksensa kattaa vain tämän kauden.
Sekä Lyonin että Bordeaux’n kausi on mennyt pahasti alakanttiin. Lyon jää lähes varmasti ulos europeleistä kokonaan, ja Bordeaux putoaa jokseenkin yhtä varmasti Ligue 2:een.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Iranin MM-harjoituskeskuksen vierestä löydettiin ruumis
- Portugalin João Cancelo avautui elämänsä suuresta tragediasta: ”Muistan äitini viimeisen kirkaisun”
- Carlo Ancelotti: Neymar ei pelaa Brasilian avausottelussa MM-kisoissa
- Thomas Parteylta evättiin pääsy Kanadaan – Ghanan hallitus ryhtyy oikeustoimiin
- Aitio: Suomalaisvalmentaja Ranskan pääsarjaan – myös Valioliiga oli vaihtoehto
- Yhdysvallat antoi myrskyvaroituksen – sama nähty viimeksi lähes 100 vuotta sitten
- Englannin tähtipelaajien kengät ja pallot varastettiin ennen avausottelua
- MM-kisojen yleisömäärä herätti epäilyt – Fifalta tiukka vastaus tyhjistä penkeistä
- USA:n MM-avaus sai asiantuntijat sekaisin – legenda laukoi hurjan arvion: ”MM-historian paras”
- MM-kisoissa kuohuu: USA-legenda menetti malttinsa – Kanadan päävalmentaja sai kuulla kunniansa
- Voiko Lionel Messi voittaa taas MM-kisat? Näin vastasi Ousmane Dembélé
- Bernardo Silva sai valita Espanjan huippuseuroista – yllätyspäätös uudesta seurasta
- MM-kisojen yleisömäärä herätti epäilyt – Fifalta tiukka vastaus tyhjistä penkeistä
- Cristiano Ronaldolta kuitti toimittajille: ”Ettekö ole nähneet pelejäni?”
- Aitio: Suomalaisvalmentaja Ranskan pääsarjaan – myös Valioliiga oli vaihtoehto
- Näitkö tämän? Yhdysvallat hyötyi uudesta VAR-säännöstä ensimmäistä kertaa
- Jalkapallon MM-kisat 12.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- USA:n MM-avaus sai asiantuntijat sekaisin – legenda laukoi hurjan arvion: ”MM-historian paras”
- MM-kisoissa kuohuu: USA-legenda menetti malttinsa – Kanadan päävalmentaja sai kuulla kunniansa
- Cristiano Ronaldo: ei hyvältä näytä – näin Portugalin MM-kenraalissa kävi