KuPS julkaisi kohun keskelle joutuneen toimitusjohtajansa vastineen: ”Nainen provosoi minua riitelemään”
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigaa johtavan KuPS:n toimitusjohtaja Jarmo Heiskasen toiminta on puhuttanut sen jälkeen, kun Savon Sanomat julkaisi lauantaina Heiskasta käsittelevän lehtijutun. Heiskasen on sanottu käyttäytyneen epäasiallisesti. Myös alkoholinkäytön on sanottu olleen Heiskaselle ongelma. Hänen kerrottiin nauttineen alkoholia työpaikallaan ja solvanneen ravintolassa humaltuneena erästä seuran toiminnassa mukana ollutta naista.
Savon Sanomien jutussa kuvaillaan, että KuPS:n johdossa vallitsee ”vahva pelon ilmapiiri”. Nimettömän haastatellun mukaan Heiskasen käytös on ollut ”mielivaltaista”. Häntä syytetään myös uhkailusta ja henkisestä väkivallasta. Lisäksi KuPS:n talousjohtamista kuvaillaan leväperäiseksi.
Savon Sanomien juttu löytyy täältä. Maksumuuria ei jutussa ole.
Maanantaina KuPS julkaisi kotisivuillaan Heiskasen itse laatiman tiedotteen. Toimitusjohtajan mukaan Savon Sanomat oli jättänyt jutustaan pois olennaisia seikkoja, ja siksi hän päätti tuoda niitä oma-aloitteisesti julki. Heiskasen vastineen voi lukea kokonaisuudessaan täältä.
Alkoholiongelman Heiskanen kiistää.
– Käytin aiemmin alkoholia, mutta kiistän, että minulla olisi alkoholiongelma tai että alkoholi olisi vaikuttanut työni tekemiseen. En ole myöskään ottanut alkoholia yli puoleen vuoteen, hän selvitti.
Erityisesti Jarmo Heiskanen kommentoi Savon Sanomien esiin nostamaa ravintolaepisodia. Se tapahtui KuPS Oy:n taustajoukkojen viime kauden päättäjäisissä. Sanaharkan toinen osapuoli oli KuPS Oy:n entisen hallituksen naispuolinen jäsen. Näin Heiskanen kuvailee illan tapahtumia:
– Siirryimme istumaan kahdestaan erilleen muista ihmisistä. Kävimme kahdenvälisen keskustelun menneistä tapahtumista, muun muassa naisen toiminnasta pyrkimyksessä vaihtaa KuPS Oy:n toimitusjohtaja.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Viljami Sinisalon kilpakumppani joutuu leikkaukseen – ”Olen mahdollisesti pelannut viimeisen pelini”
- Virallista: HJK purkaa uuden pelaajansa sopimuksen – ei läpäissyt terveystarkastusta
- Juho Kilo ja Diogo Tomas nousivat Hollannin pääsarjaan
- Manchester City suli alivoimalla – PSG murskasi Chelsean
- Tähdenlento sammui – Bodø/Glimt murtui vieraskentällä
- Mestarien liigan sensaatiojoukkueella mahdollisuus tehdä historiaa
- The Athletic: Fifa teki tiukan MM-kisaratkaisun Iranin suhteen
- Kazakstaniin siirtynyt Oiva Jukkola nostettiin Huuhkajien mukaan
- Carlo Ancelotti jätti Neymarin ulos Brasilian maajoukkueesta – paljasti ehdon MM-kisoille
- Palloliiton Valko-Venäjä-ratkaisu herättää kritiikkiä – kannattajat pettyivät
- The Athletic: Fifa teki tiukan MM-kisaratkaisun Iranin suhteen
- Carlo Ancelotti jätti Neymarin ulos Brasilian maajoukkueesta – paljasti ehdon MM-kisoille
- Tähdenlento sammui – Bodø/Glimt murtui vieraskentällä
- Manchester City suli alivoimalla – PSG murskasi Chelsean
- Jere Uronen liekeissä Kreikassa – ex-Real Madrid maalitykki iski kaksi
- Haastattelu: Joakim Latonen haluaa pidempiä sopimuksia Veikkausliigaan
- Mestarien liigan sensaatiojoukkueella mahdollisuus tehdä historiaa
- Kazakstaniin siirtynyt Oiva Jukkola nostettiin Huuhkajien mukaan
- Lisäajan maali pudotti Djurgårdenin Ruotsin cupista – näin Jani Honkavaara kommentoi
- Palloliiton Valko-Venäjä-ratkaisu herättää kritiikkiä – kannattajat pettyivät