Moni Huuhkajien runkopelaaja poissa seurajoukkueensa kokoonpanosta – mitään vakavampaa ei onneksi takana

Huuhkajien seuraavaan maaotteluun on aikaa päivää vaille neljä viikkoa. Suomi pelaa kesäkuussa tiiviin, neljästä ottelusta koostuvan putken Nations Leaguen kamppailuja, joten toukokuun lopussa on jälleen seuraavien maajoukkuevalintojen aika.
Lauantain ja sunnuntain kierroksella ainakin kolme Huuhkajien luottopelaajaa on ollut sivussa seurajoukkueensa kokoonpanosta. Robert Taylor oli sivussa, kun Inter Miami hävisi vieraissa Charlottelle 0-1 MLS:ssä, eikä Robin Lodia näkynyt, kun Minnesota taipui kotonaan samoin lukemin Cincinnatille. Daniel O’Shaughnessy puolestaan oli sivussa, kun Karlsruhe kohtasi 2. Bundesliigan toiseksi viimeisellä kierroksella kotonaan Dresdenin (tulos 2-2).
Mistään vakavammasta ei kuitenkaan ole kyse varsinkaan MLS-pelaajien kohdalle. Taylorin kohdalla poissaolon syyksi kerrottiin ”terveys ja protokolla”. Sitä ei suoraan kerrottu, voisiko kyseessä olla koronatartunta, mutta ainakaan varsinaisesta loukkaantumisesta ei ole kysymys.
Poissaolo oli Taylorille vasta koko kauden ensimmäinen, ja hän on saanut runsaasti luottamusta siirryttyään täksi kaudeksi MLS:ään Norjasta. Taylor oli pelannut tulokasjoukkue Inter Miamin kaikissa aiemmissa yhdeksässä ottelussa, ja ollut avauksessa viimeisissä seitsemässä pelissä. 90-minuuttisia on takana kolme, ja tilastoihin on kirjattu yksi maalisyöttö.
– Saan pelata paljon ja pääsen koko ajan parempaan kuntoon. Alan olla taas terävä ja tunnen oloni hyväksi juuri nyt. Olen parantanut peli peliltä, Taylor kommentoi alkukauden otteitaan pari viikkoa sitten Miami Total Futbolin YouTube-kanavalla julkaistussa haastattelussa.
Myöskään Robin Lodin kohdalla syytä huoleen ei ole, sillä hänenkin poissaolon syyksi ilmoitettiin sairastuminen. Lod oli niin ikään pelannut kaikissa Minnesotan aiemmissa yhdeksässä ottelussa, ja jokaisessa vieläpä täydet tai lähes täydet peliminuutit. Lodin alkukauden tehosaldo on kolme maalia ja yksi maalisyöttö.
Tammikuussa HJK:sta Karlsruheen siirtynyt Daniel O’Shaughnessy pelasi kevätkauden alkajaisiksi peräti kymmenen täyttä ottelua putkeen. O’Shaughnessyn saama luottamus saksalaisseurassa on ollut runsasta, mutta nyt hän on ollut sivussa kahdesta pelistä peräkkäin. Poissaolon syynä on sitkeä päänsärky, joka johtuu topparin Ingolstadt-ottelussa (22.4.) takaraivoonsa saamasta kovasta laukauksesta.
Karlsruhella on jäljellä enää yksi ottelu tätä kautta. Siinä se kohtaa ensi sunnuntaina vieraissa Heidenheimin.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Sofia Manner häkeltyi historiallisesta unelmasiirrostaan maailmanluokan sarjaan – tämä yksityiskohta kiinnitti huomion: ”Ihan naurattaa miten identtinen se on”
- Katso: Saksassa käsittämätön oma maali – ”Nyt tapahtuu hirveitä”
- Lukas Hradecky ja Natalia Kuikka valittiin jälleen Vuoden pelaajiksi – Captain’s Ball Kaj Natrille
- Huuhkajista tuttu Albin Granlund löysi uuden seuran Veikkausliigassa
- FC Hongan Sofia Mannerille huippusiirto ulkomaille – liigahistorian suurin siirtosumma
- Huippumaalintekijä hylkäsi tarjoukset Saudi-Arabiasta pelatakseen Mestarien liigassa – agentti: ”Tunteilla on enemmän arvoa kuin öljyrahoilla”
- 6-1! Suomalaismaalivahdin joukkue järjesti murskajaiset Konferenssiliigassa
- Toni Korkeakunnas hehkutti uransa päättävää Perparim Hetemajta – nämä HJK-ikonin ominaisuudet keräsivät arvostusta
- HJK-yleisön viimeistä kertaa kohdannut Toni Korkeakunnas kuvaili kannattajiin luomaansa poikkeuksellista yhteyttä – ”Kyllä sitä on kiitollinen”
- Iso päänahka! Huuhkajat-pelaajalta loistoesitys Eurooppa-liigassa
- Huuhkajista tuttu Albin Granlund löysi uuden seuran Veikkausliigassa
- Iso päänahka! Huuhkajat-pelaajalta loistoesitys Eurooppa-liigassa
- Huippumaalintekijä hylkäsi tarjoukset Saudi-Arabiasta pelatakseen Mestarien liigassa – agentti: ”Tunteilla on enemmän arvoa kuin öljyrahoilla”
- 6-1! Suomalaismaalivahdin joukkue järjesti murskajaiset Konferenssiliigassa
- FC Hongan Sofia Mannerille huippusiirto ulkomaille – liigahistorian suurin siirtosumma
- Lukas Hradecky ja Natalia Kuikka valittiin jälleen Vuoden pelaajiksi – Captain’s Ball Kaj Natrille
- Argentiinalaislegenda paljasti miksi kieltäytyi Man Unitedin tarjouksesta – Sir Alex Ferguson matkusti Lontooseen tapaamaan maajoukkuetähteä
- Toimittaja: Maailmanmestarivalmentaja jättää Argentiinan ensi kesänä – ajautui riitoihin jalkapalloliiton kanssa
- Katso: Lumipallosota keskeytti HJK:n ottelun!
- Liverpoolin ex-hyökkääjää odotti Turkissa kulttuurishokki: ”Viilsivät vuohen kurkun auki edessämme”