Murskatappio pisti viimeisen naulan arkkuun – Manchester United ei pelaa ensi kaudella Mestarien liigassa
Kuva: Getty Images
Brighton tyrmäsi Manchester Unitedin Valioliigassa lauantaina 4-0. Kyseessä oli Manchester Unitedin valioliigakauden 11. tappio.
Lauantainen tappio merkitsi sitä, että Manchester United menetti samalla viimeiset mahdollisuutensa osallistua ensi kauden Mestarien liigaan.
Manchester United on sarjassa kuudentena ja päätyy myös todennäköisesti samalle sijalle, ellei kaksi ottelua vähemmän pelannut West Ham nouse takaa ohi.
Manchester United pelaa pisteiden valossa valioliigahistorian surkeinta kauttaan.
Se on kerännyt 37 ottelusta vain 58 pistettä, joten Manchester United pääsee tällä kaudella maksimissaan 61 pisteeseen. Manchester Unitedin seurahistorian huonoin pistesaldo on kaudelta 2013-14, jolloin seura keräsi 64 pistettä.
Manchester Unitedin kausi on ollut monella tapaa surkea. Se menetti Valioliigan mestaruusmahdollisuudet jo kuukausia sitten. Atlético pudotti Manchester Unitedin Mestarien liigasta maaliskuussa ja lisäksi seura ehti pudota talvella FA Cupista ja Liigacupista.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Saudi-Arabia haastaa Euroopan hegemoniaa uudella rintamalla – OFC kiistää
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa – kertoi parhaan muistonsa Huuhkajista: ”Oli jotenkin euforinen fiilis”
- Haastattelu: Jacob Friis, onko Huuhkajat mennyt alaisuudessasi eteenpäin?
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin
- Huuhkajien kaikkien aikojen maalintekijä Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin