Virallista! Borussia Dortmund julkisti uuden päävalmentajansa

© Kuva: Getty Images

Bundesliigan kakkoseksi päättyneellä kaudella sijoittunut Borussia Dortmund on nimittänyt Edin Terzićin seuran uudeksi päävalmentajaksi.

Terzić, 39, omaa pitkän BVB-taustan ja on työskennellyt seurassa yhtäjaksoisesti jo vuodesta 2018 lähtien. Viime kaudella Terzić toimi Dortmundin väliaikaisena päävalmentajana 32 ottelussa, jonka jälkeen hän siirtyi seuran tekniseksi johtajaksi.

Nyt Terzićillä on edessään paluu valmennushommiin, kun hän laittoi nimensä kolmivuotiseen sopimuspaperiin. Saksalainen korvaa tehtävässä Marco Rosen, jonka kanssa Dortmund purki sopimuksen viime viikolla.

– Monien ihmisten pitäisi tietää, kuinka tärkeä BVB on elämässäni. Haluan siksi vilpittömästi kiittää Hans-Joachim Watzkea, Michael Zorcia ja Sebastian Kehlia suuresta luottamuksesta ja siitä, että antoivat minulle tämän suuren vastuun. Tulen joka päivä antamaan kaikkeni tämän joukkueen ja koko seuran menestyksen eteen, Terzić sanoi Dortmundin verkkosivuilla.


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.