Virallista! Borussia Dortmund julkisti uuden päävalmentajansa
Kuva: Getty Images
Bundesliigan kakkoseksi päättyneellä kaudella sijoittunut Borussia Dortmund on nimittänyt Edin Terzićin seuran uudeksi päävalmentajaksi.
Terzić, 39, omaa pitkän BVB-taustan ja on työskennellyt seurassa yhtäjaksoisesti jo vuodesta 2018 lähtien. Viime kaudella Terzić toimi Dortmundin väliaikaisena päävalmentajana 32 ottelussa, jonka jälkeen hän siirtyi seuran tekniseksi johtajaksi.
Nyt Terzićillä on edessään paluu valmennushommiin, kun hän laittoi nimensä kolmivuotiseen sopimuspaperiin. Saksalainen korvaa tehtävässä Marco Rosen, jonka kanssa Dortmund purki sopimuksen viime viikolla.
– Monien ihmisten pitäisi tietää, kuinka tärkeä BVB on elämässäni. Haluan siksi vilpittömästi kiittää Hans-Joachim Watzkea, Michael Zorcia ja Sebastian Kehlia suuresta luottamuksesta ja siitä, että antoivat minulle tämän suuren vastuun. Tulen joka päivä antamaan kaikkeni tämän joukkueen ja koko seuran menestyksen eteen, Terzić sanoi Dortmundin verkkosivuilla.
Borussia Dortmund has agreed to terms with Edin Terzic to become the new first-team head coach on a contract until 2025
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Virallista: Tatu Varmanen löysi uuden työnantajan – palaa tuttuun seuraan
- Zlatan Ibrahimović latasi suorat sanat Hollannin pelitavasta – lyttäsi Ronald Koemanin
- SJK myi luottopelaajansa
- Yle: Maalitykki palaa KuPSiin
- Saksan MM-pettymys käynnisti päävalmentajahuhut – Jürgen Kloppilta suora vastaus
- Jatkuuko Julian Nagelsmannin pesti Saksan MM-pettymyksen jälkeen? Nyt tuli vastaus
- Son Heung-min pyysi Etelä-Korean faneilta anteeksi ja esitti heille yhden pyynnön
- LIVESEURANTA: Norsunluurannikko ja Norja iskevät yhteen illalla
- Graham Potter: Ranskalla ei ole heikkouksia – ”Meidän täytyy pelata elämämme ottelu”
- Hollanti putosi – Ronald Koeman puolusti systeemiään: ”Voitte ajatella taktiikoista mitä haluatte”
- Ronaldo pyysi Zinédine Zidanea poistumaan Brasilian pukukopista: ”Tunnelma oli karmea”
- Jürgen Klopp äimistyi Saksan hylätystä osumasta: ”Arsenal teki 60 prosenttia maaleistaan tuolla tavalla”
- Manuel Neuer ja Joshua Kimmich lyttäsivät Saksan suorituksen MM-kisoissa – ”Emme pelanneet hyvin ketään vastaan”
- Neymar käskettiin takaisin lämmittelemästä – näin Carlo Ancelotti kommentoi
- Daily Record: Topi Keskinen saattaa siirtyä Gert Remmelin alaisuuteen
- Hollantilaislegendalta kovaa kritiikkiä Ronald Koemanille: ”Mitä valmentajan päässä oikein liikkuu?”
- Matias Siltasen markkina-arvo kolminkertaistui Transfermarktissa
- Luka Modric teki MM-historiaa
- Saksa putosi MM-kisoista – Julian Nagelsmann kommentoi tulevaisuuttaan
- Valtava shokki MM-kisoissa! Paraguay pudotti Saksan pilkuilla
