RMC: Zinédine Zidane kieltäytyi PSG:n kosiskeluista – haluaa palata valmentamisen pariin loppuvuodesta

© Kuva: Getty Images

Zinédine Zidane ei valmenna ensi kaudella PSG:tä, kertoo RMC.

Lähteen mukaan PSG yritti viimeiseen saakka suostutella ja houkutella Zidanea, mutta ranskalaisvalmentaja ei lämmennyt pariisilaisjätin idealle – ainakaan toistaiseksi.

RMC kertoo Zidanen unelmoivan edelleen Ranskan A-maajoukkueen päävalmentajan paikasta. Pesti vapautuu loppuvuodesta MM-lopputurnauksen jälkeen, kun Didier Deschampsin sopimus maan jalkapalloliiton kanssa päättyy.

RMC pitää mahdollisena, että Zidane valmentaa jonain päivänä PSG:tä, mutta se ei tapahdu ensi viikolla.

PSG:n seurajohto ja Qatar tekivät kaikkensa saadakseen Zidanen joukkueen päävalmentajaksi. Zidane oli nimenomaan Qatarin ykkösvaihtoehto, mutta PSG:n uusi urheilutoimenjohtaja Luis Campos palkkaa ennemmin Christophe Galtierin joukkueen peräsimeen. Galtier on tällä hetkellä selvä suosikki PSG:n uudeksi päävalmentajaksi, ja seuran tavoite on julkaista Galtierin sopimus ensi viikolla.

Campos ja Galtier työskentelivät yhdessä Lillessä ja voittivat seuran kanssa Ranskan pääsarjamestaruuden keväällä 2021.

KUPSILLA KUUMAT PAIKAT KOTONA – MARKKINA ON SEKAISIN KUIN SEINÄKELLO!