Italian Milena Bertolini summaa kammottavan EM-tappion: ”Kolmannen jälkeen luovutimme”
Ranska ryöpytti sunnuntai-iltana Italiaa naisten EM-kisoissa; loppuluvut 5-1. Paris Saint-Germainin keskikenttäpelaaja Grace Geyoron hattutempun myötä Les Bleues takoi maalinsa jo ottelun avausjaks olla.
Italian valmentaja Milena Bertolinille ei jäänyt murskatappiosta paljoa seliteltävää; vastustaja oli parempi.
– Kohtasimme itseämme paremman vastustajan, mutta epäonnistuimme myös omassa tekemisessämme avausjaksolla. Annoimme heidän laadukkuudelleen tilaa loistaa.
– Ensimmäinen maalin kohdalla luulimme, että voimme pelata avoimin mielin. Ranskaa vastaan se ei ole mahdollista. Toinen tuli heti perään, ja kolmannen jälkeen luovutimme.
Toisen jakson esitys loi kuitenkin toivoa – Italia teki myös sen ainoan maalin.
– Aloitimme tauon jälkeen ottelun uudelleen, sillä joukkue onnistui kokoamaan itsensä ja pysymään yhtenäisenä. Yritimme enemmän, asenteen avulla.
- Sumu sekoitti ottelun Englannissa – ”Emme nähneet, kummalla joukkueella pallo oli”
- LIVESEURANTA: Veikkausliigan mestari selviää tänään – lähtökohdat eivät voisi olla tasaisemmat
- Lionel Messi teki historiaa – tähän ei ole pystynyt kukaan muu
- Haastattelu: Camilo Triana haluaisi jäädä AC Ouluun
- Euroopan- ja maailmanmestari palasi eläkkeeltä: Maali ja ottelun paras pelaaja
- Ilari Kangasniemi pääsi ensimmäistä kertaa Leicesterin avauskokoonpanoon
- Euroopan- ja maailmanmestari palasi eläkkeeltä: Maali ja ottelun paras pelaaja
- ”Aasian jalkapallohistorian pahin sulaminen” on käynnissä
- Haastattelu: Camilo Triana haluaisi jäädä AC Ouluun
- Lionel Messi teki historiaa – tähän ei ole pystynyt kukaan muu