Ruotsi pelastautui nöyryytykseltä – altavastaaja kukistui vasta lisäajalla
Kuva: Getty Images
Ruotsin naisten maajoukkue on voittanut EM-kilpailujen puolivälierissä Belgian 1–0. Ruotsi lähti myöhään perjantai-iltana pelattuun otteluun jättimäisenä ennakkosuosikkina. Se joutui pelaamaan ilman Hanna Glasia ja Emma Kullbergia, joilla oli todettu koronavirustartunta. Kapteeni Caroline Seger kärsi Dagens Nyheterin mukaan kantapäävammasta.
Peli alkoi tunnustellen, vaikka Belgia panosti korkeaan prässiin. Ruotsin yksilölaatu näytti tuottavan tulosta puolen tunnin kohdalla, jolloin Stina Blackstenius karkasi vastahyökkäyksestä läpiajoon ja viimeisteli 1–0-osuman. Maali kuitenkin hylättiin paitsiona kainalon mitalla.
Seuraavat 60 minuuttia ottelun kulku oli selvä. Peli ei säkenöinyt. Ruotsi jauhoi tasaisesti ja odotti, että maalipaikkojen lukumäärä väkisin johtaisi voittoon. Matalalla makaavan puolustuksen murtaminen osoittautui yllättävän vaikeaksi. Niinä kertoina, kun se onnistui, maalivahti Nicky Evrard — yksi Belgian joukkueen ammattilaisista — lukitsi veräjänsä.
Belgia tarvitsi Evrardin ajoittain uskomattomilta tuntuneita torjuntoja, koska kenttäpelaajien oma pelinrakentelu oli olematonta. Tosin ei Ruotsikaan peli soljuvaa ollut.
Ruotsin odotus päättyi toisella lisäminuutilla, kun se pääsi rummuttamaan kulmapotkusta laukauksia lähietäisyydeltä kohti Evrardia. Tilanne päättyi siihen, että Linda Sembrant laittoi pallon verkkoon ja toi joukkueelleen 1–0-voiton. Siinä vaiheessa Ruotsin maaliodottama näytti Optan mukaan jo 3,55:a Belgian 0,11:aa vastaan.
Ruotsi kohtaa välierissä emäntämaa Englannin ensi tiistaina.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Huippulupausta ei nähdä Huuhkajissa – toimittaja: ”Ymmärrettävä ratkaisu”
- Joel Pohjanpalo palaa perjantaina Venetsiaan – valmentaja jättämässä penkille
- Miika Takkula: AIK:n pelaajat herättävät huomattavaa kiinnostusta – ”Täysin loogista”
- Jani Honkavaara halusi Ibrahim Cissén Djurgårdeniin – kertoi miksei siirto toteutunut
- Stuart Baxter uudesta työpaikastaan: ”Tämä oli minulle herkkä tilanne”
- Tässä ovat europelien finaaliparit ja aikataulut
- Uskomattomia paljastuksia Real Madridista: Aurélien Tchouaméni iski nyrkillä – Federico Valverde löi päänsä pöytään ja menetti tajunsa
- Täysi kaaos! Real Madridin pelaajat tappelivat – yksi sairaalaan
- Santeri Väänäsen Rosenborg pelannut surkean alkukauden – valmentajalle potkut
- Joonas Kolkka löysi uuden työpaikan
- Joonas Kolkka löysi uuden työpaikan
- Uskomattomia paljastuksia Real Madridista: Aurélien Tchouaméni iski nyrkillä – Federico Valverde löi päänsä pöytään ja menetti tajunsa
- Tässä ovat europelien finaaliparit ja aikataulut
- Argentiinalaiselle kahden ottelun pelikielto MM-kisoihin
- Veikkausliigan kuukauden joukkue valittu
- Täysi kaaos! Real Madridin pelaajat tappelivat – yksi sairaalaan
- Santeri Väänäsen Rosenborg pelannut surkean alkukauden – valmentajalle potkut
- Ruotsalaismedia: Stuart Baxter löysi uusia töitä
- Stuart Baxter uudesta työpaikastaan: ”Tämä oli minulle herkkä tilanne”
- Valmentaja kehottaa Pikkuhuuhkajien pelaajaa vaihtamaan maajoukkuetta: ”Jos hänellä on mahdollisuus mennä MM-kisoihin…”