Näin José Mourinho kommentoi HJK-arpaa: ”Jälleen muovikentälle..”
Kuva: Getty Images
HJK pelaa tänä syksynä Eurooppa-liigan lohkovaiheessa.
Se varmistui torstai-iltana, kun HJK pudotti tanskalaisen Silkeborgin playoff-kierroksella yhteismaalein 2-1.
HJK:lle paikka Eurooppa-liigan lohkovaiheessa on seurahistorian toinen. Ensimmäisen kerran HJK osallistui kilpailun lohkovaiheeseen syksyllä 2014, ja sijoittui kahdella voitollaan lohkon kolmanneksi.
HJK kohtaa Eurooppa-liigan lohkossaan italialaisjätti AS Roman, keväällä Espanjan Copa del Reyn voittaneen Betisin ja bulgarialaisen Ludogoretsin.
AS Roma on yksi Eurooppa-liigan parhaista joukkueista, ja kuuluu kilpailun ennakkosuosikkeihin. AS Roman tunnettu päävalmentaja José Mourinho otti kantaa UEL-arpaan perjantaisessa lehdistötilaisuudessaan, jossa hän ennakoi lauantaista Juventus-kärkikamppailua.
– Eurooppa-liiga on vaikea kilpailu. Mukana on seuroja, joiden on voitettava tämä turnaus. Jos nämä taloudellisesti ja urheilullisesti ylivoimaiset seurat eivät voita Eurooppa-liigaa, pidetään sitä farssina. Menemme askel kerrallaan.
[readmore from=HJK]
– Luonnollisesti puhumme lohkosta, joka ei ole meille helppo. Betis on Copa del Reyn voittaja ja sijoittui viime kaudella viidenneksi La Ligassa. Heillä on huippuvalmentaja (Manuel Pellegrini) ja huipputason joukkue. Ludogoretskaan ei ole helppo joukkue.
Mourinho myönsi, ettei tunne HJK:ta joukkueena, eikä luotsi ole järin innoissaan pelaamisesta Bolt Arenan tekonurmella. Norjalaisseura FK Bodø/Glimt voitti AS Roman viime kaudella Konferenssiliigan lohkovaiheessa tekonurmikentällä tyylipuhtaasti 6-1.
– Helsinkiä (HJK:ta) en tunne, mutta on hyvin selvää, miten paljon pohjoismaiset joukkueet ovat kehittyneet viime vuosina. Voin mainita muun muassa Midtjyllandin, Bodø/Glimtin ja FC Kööpenhaminan. Pohjoismaiset seurat ovat kehittyneet paljon näinä vuosina.
– On uskomatonta, että tämä on ensimmäinen kerta, kun pelaan Suomessa. Olen valmentanut noin kaksisataa ottelua eurokilpailuissa ja nyt pelaan ensimmäistä kertaa Suomessa. Menen sinne ilomielin, uteliaana ja kunnioittavana.
– Toisaalta joudumme jälleen muovikentälle. Tiesimme sen olevan mahdollista. Toivotaan, että voimme pelata Helsingissä pian, emmekä marraskuussa, koska silloin se olisi tuplasti vaikeampaa.
Lähde: José Mourinhon perjantainen lehdistötilaisuus
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Sarja-avaus Färsaarilla: 30–0
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- Jürgen Kloppilta vihje – paluu valmentajaksi?
- TPS vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä: ”On osoittanut viimeistelytaitonsa”
- Nyt se on varmaa: Liverpool ja Mohamed Salah lähtevät eri teille
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Haastattelu: Ville Koski taistelee peliajasta La Ligassa
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- TPS vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä: ”On osoittanut viimeistelytaitonsa”
- Huuhkajat palaa tositoimiin – näin näet Uusi-Seelanti-Suomi-ottelun suorana
- Naatan Skyttällä selkeä toive valmennukselle – haluaa lisää peliaikaa
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Jürgen Kloppilta vihje – paluu valmentajaksi?
- U21 EM-karsinnat: San Marino-Suomi ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Haastattelu: Jasse Tuominen sopeutui nopeasti uuteen rooliinsa FC Interissä