David Beckhamin MLS-seurassa odotetaan jo Lionel Messiä – neuvotteluja käyty pari vuotta

Major League Soccerin Inter Miami on luottavainen mahdollisuuksistaan hankkia Lionel Messi, kertoo Athletic.
Argentiinan maajoukkuekapteenin tulevaisuus on täysin auki, sillä hänen sopimuksensa Paris Saint-Germainissa päättyy tämän kauden jälkeen.
PSG yrittää tiettävästi kaikin voimin tarjota Messille, 35, jatkosopimusta, mutta huhujen mukaan myös Barcelona haluaisi entisen tähtipelaajansa takaisin. Messi oli edustanut Barcelonaa koko ammattilaisuransa ajan, mutta viime vuonna hän siirtyi talousvaikeuksista kärsivästä Katalonian suurseurasta Pariisiin.
Athleticin mukaan Inter Miami on mainituista vaihtoehdoista pisimmällä keskusteluissaan Messin kanssa. MLS-seurassa ollaan jopa niin varmoja diilin toteutumisesta, että siellä odotetaan jo Messiä, jonka allekirjoitusta he odottavat sopimuspapereihin ”lähikuukausina”.
Inter Miamin ja Messin leirin neuvottelut ovat jatkuneet jo parin vuoden ajan. Jorge ja Jose Mas – veljekset, jotka omistavat Inter Miamin yhdessä David Beckhamin kanssa – johtavat neuvotteluja, ja he ovat pitäneet lukuisia tapaamisia Messin isän kanssa.
Neuvottelujen odotetaan jäävän tauolle marraskuussa alkavien MM-kisojen ajaksi, mutta niiden odotetaan jatkuvan ensi vuoden alussa, jolloin Messi voi jo solmia esisopimuksen Inter Miamin kanssa, ellei hän tee uutta diiliä PSG:n kanssa.
Inter Miamissa on aina tiedetty, että siirtyminen heidän kaupunkiinsa on houkutteleva vaihtoehto Messin perheelle, joka omistaa siellä jo kiinteistön. Lisäksi Miamin yhteydet Etelä-Amerikkaan ovat vahvat.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Pikkuhuuhkajat taipui loppuhetkillä Espanjalle – Lehkosuo: ”Pelasimme erittäin uskottavan ottelun voitosta”
- Virallista: AC Oulu palkkasi Mika Nurmelan urheilujohtajakseen
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen
- Pikkuhuuhkajat taipuivat Espanjalle – lopputulos tuntui isolta pettymykseltä
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- Raivokas purkaus Ruotsin pukukoppikäytävällä
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen