Valkeakoskella puhutaan maalikuninkuudesta ja mitalista – FC Hakan kausi vähintäänkin onnistunut
On vaikea arvioida, mihin asti omien panosten uskottiin Valkeakoskella veikkausliigakauden alla riittävän. FC Hakan suorituksen on kuitenkin helppo uskoa yllättäneen monet – joukkue hakee sarjassa jopa mitalisijaa.
Teemu Tainion valmentama ryhmä kaatoi sunnuntaina SJK:n, ja varmisti vähintään finaalipaikan kauden päättävässä Eurolopputurnauksessa.
– Joukkueessa on todella hyvä fiilis tällä hetkellä. Olemme asettaneet pronssimitalin tavoitteeksemme ja tällä hetkellä näyttää aika hyvältä. Joukkueessa ja kopissa on tosi hyvä meininki, puhkuu puolustaja Eero-Matti Auvinen seuran sivustolla.
Yksi isoista yksittäisistä tekijöistä Hakan menestykseen on ollut skottihyökkääjä Lee Erwin. Sunnuntaina 28-vuotias vastasi joukkueen molemmista maaleista, ja teki ottelun ainokaisen myös edellisellä kierroksella, Hakan noutaessa täyden pistepotin Turusta.
Erwin vie maalipörssiä vahvasti 17 osumallaan – kakkosena oleva VPS:n Kalle Multanen on onnistunut tähän mennessä 13 kertaa.
– Totta kai meidän hyökkääjien onnistumiset tuovat paljonkin uskoa siinä mielessä, että jos välillä päästää maalin, niin voidaan vielä tulla takaa ohi, Auvinen myöntää.
- Näin lähellä Kylian Mbappé oli Ballon d’Oria – äänet paljastuivat
- Suurseurojen välinen ottelu myrskyn silmässä – boikottia vaaditaan
- AC Milan tiputti ison uutisen ”Kapteeni Amerikan” tulevaisuudesta
- Nyt näkee huippujalkapalloa ilmaiseksi! – Viaplaylta kova tiedote
- Venäjä palaa – kuinka käy jalkapallon?
- AC Oulu matkalla historiansa ensimmäisiin europeleihin – Veikkausliigan päätöksessä hurjat panokset
- Näin Veikkausliiga ratkeaa kolmen välillä – mestaruustaistelussa monta mutkaa
- Englannin hyökkääjän EM-kisat vaarassa – joutuu oikeuteen pahoinpitelystä kesällä 2028
- Toni Koskelan Kalmarille karvas tappio Allsvenskanissa – Tony Miettinen iski tärkeän voittomaalin
- KuPS koki ison takaiskun Veikkausliigan mestaruustaistelussa
- Suomi antaa Tansaniaan ja Keniaan samanlaisia summia, mitä maat käyttävät jalkapalloturnaukseen
- Useat seurat alkavat boikotoida Turun Interiä – Yle: Interiltä vastaus
- Tuki Infantinolle oli liikaa – jalkapallopomo erosi
- Nyt näkee huippujalkapalloa ilmaiseksi! – Viaplaylta kova tiedote
- MTV: Tässä on Jesse Östin uusi seura – samalla lähtee 22 liigamaalin hyökkääjä
- Näin Veikkausliiga ratkeaa kolmen välillä – mestaruustaistelussa monta mutkaa
- AC Oulu matkalla historiansa ensimmäisiin europeleihin – Veikkausliigan päätöksessä hurjat panokset
- KuPS koki ison takaiskun Veikkausliigan mestaruustaistelussa
- Suomelle 30 000 euron sakot Uefalta
- Valmentaja: Viljami Sinisalon rooli Celticissä selviää pian