José Mourinhon haukkuma pelaaja ei palannut AS Roman harjoituksiin – sakot luvassa
AS Roman syyskausi ei sujunut niin hyvin kuin kesällä odotettiin.
AS Roma lähti MM-tauolle Serie A:n seitsemänneltä sijalta. Sarjakärki Napoli on karannut 15 pelatun kierroksen jälkeen jo 14 pisteen karkumatkalle AS Romasta. AS Roma on kolmen pisteen päässä Mestarien liigaan oikeuttavasta neljännestä sijasta.
Joukkueen päävalmentaja José Mourinho on saanut syksyllä kritiikkiä AS Roman varsin keskinkertaisista peliesityksistä – mutta on myös itse antanut kritiikkiä pelaajilleen.
Muutama viikko takaperin Mourinho haukkui nimettömäksi jääneen pelaajan Sassuolo-tasapelin jälkeen ja kertoi lehdistötilaisuudessa sanoneensa kyseiselle pelaajalle, että hänen on etsittävä itselleen uusi seura tammikuun siirtoikkunassa.
Roomalaismedia sai tietoonsa, että haukuttu pelaaja oli hollantilainen Rick Karsdorp. Mourinho jätti Karsdorpin ulos MM-taukoa edeltäneestä sarjaottelusta ja pelaaja reagoi siihen matkustamalla kotimaahansa jo ennen ottelua.
27-vuotiaan laitapuolustajan agentti suuttui Mourinhon kommenteista ja vaati seurajohdolta selitystä. Lue lisää täältä.
AS Roman pelaajat kokoontuivat harjoituksiin viime viikonloppuna, mutta Karsdorp ei saapunut paikalle ja saa italialaismedian mukaan seuralta sakot. La Gazzetta dello Sportin saamien tietojen mukaan Mourinhon ja Karsdorpin oli määrä tavata toisensa sopiakseen erimielisyytensä, mutta sitä ei ole tapahtunut, sillä Karsdorp ei ole tiettävästi vielä palannut Italian pääkaupunkiin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Cristiano Ronaldo viimeisteli yhden uransa huvittavimmista maaleista – ”Liian hyvää ollakseen totta”
- Suursuosittu nettijulkkis näytti taitonsa jalkapallon saralla – sai välittömästi parjaukset niskaansa
- Kannattajan käytös kummastuttaa Afrikan-mestaruuskisoissa
- Kuningasluokan sekoilua Afrikan mestaruuskisoissa – Uganda käytti vartissa kolmea maalivahtia
- Yle: Huuhkajat saa kunnian päästä uuteen neljän maan turnaukseen
- Entinen MLS-tähti: Cristiano Ronaldo olisi ollut parempi kuin Lionel Messi
- New Yorkin pormestari laittoi yllättävät pelaajat Cristiano Ronaldon edelle
- Paul Pogban palkitseminen saa kritiikkiä – taustalla poliittiset motiivit?
- Virallista: Janne-Pekka Laine palaa Veikkausliigaan
- Lähde: KuPSia edustanut keskikenttäpelaaja purkaa sopimuksensa – saatavilla vapaana agenttina