Mestarien liigan isoa draamaa: Paris Saint-Germain juhli voittoa Juventuksesta – sitten tuli häkellyttävä tieto Haifasta
Mestarien liigan lohkovaiheen viimeinen otteluviikko ei ennakkoon ajatellen ollut kaikkein mielenkiintoisin; jo 12 jatkopaikkaa kuudestatoista oli jaettu valmiiksi. Keskiviikko toi kuitenkin ainakin H-lohkon osalta tullessaan melkoisia uutisia.
Paris Saint-Germain ja Benfica tiesivät ennen illan otteluitaan olevansa jatkossa, Juventuksen ja Maccabi Haifan vääntäessä vielä mahdollisuudesta Eurooppa-liigan peleihin. Näihin jatkaa keskiviikon tulosten jälkeen lopulta Serie A -seura. Kullanarvoisesta lohkovoitosta sen sijaan väännettiin vielä pelien jälkeenkin.
LUE LISÄÄ KESKIVIIKON TAPAHTUMISTA TÄÄLTÄ!
PSG löi Juventuksen Torinossa Kylian Mbappén ja vaihtopelaaja Nuno Mendesin osumilla, lopputulos 1-2. Pariisilaiset olivat lähteneet otteluun tasapisteistä Maccabi Haifaa vastaan pelanneen Benfican kanssa. Pariisilaiset ja Benfica olivat pelanneet lohkossa toisiaan vastaan kahdesti tasan, joten keskinäisten otteluiden perusteella eroa ei voitu löytää. PSG:n maaliero oli kuitenkin niin iso, että Juve-voiton uskottiin takaavan ykkössijan lohkossa. Toisin kävi.
Benfica pommitti Haifassa toisella jaksolla peräti viisi maalia, ja ottelun loppulukemiksi kirjattiin hurjat 1-6.
Tämä tarkoitti, että portugalilaiset olivat lopputaulukon kaikilla näkyvillä mittareilla täysin tasoissa PSG:n kanssa; voitetut ottelut, tasapelit, tappiot (joita kummallekaan ei kirjattu), sekä maalisuhde: 16-7. Benfica kruunattiin lohkovoittajaksi lopulta sen turvin, että se oli tehnyt joukkueista enemmän maaleja vieraskentällä. 92. minuutin maali Haifassa saattoi käydä pariisilaisille mielettömän kalliiksi.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Chelsea teki seurahistoriansa kalleimman pelaajahankinnan
- Sky Sports: Santeri Väänänen jättää Rosenborgin – uusi seura Saksasta
- Cristiano Ronaldo tykkäsi julkaisusta, jossa Argentiinaa syytetään MM-korruptiosta
- KuPSille niukka tappio Mestarien liigan karsinnoissa – katastrofista ei ole kyse
- Lehti: Luka Modrićin maajoukkueura lähes paketissa, seuratasolla ura jatkuu vielä
- Haastattelu: Näin Teemu Pukki kommentoi HJK:n vaikeaa kautta
- Haastattelu: HJK:n tuore hankinta Santeri Haarala jätti Ruotsin taakseen – jää kaipaamaan yhtä asiaa
- Lionel Messi: ”Kipu on valtava”
- Fifa aloitti tutkinnan MM-finaalin jälkeisistä tapahtumista
- Bayern München -peluri jatkosopimukseen
- Lionel Messi: ”Kipu on valtava”
- Cristiano Ronaldo tykkäsi julkaisusta, jossa Argentiinaa syytetään MM-korruptiosta
- Zlatan Ibrahimović laittoi kommentaattoriuransa pakettiin kesken lähetyksen
- KuPSille niukka tappio Mestarien liigan karsinnoissa – katastrofista ei ole kyse
- Sky Sports: Santeri Väänänen jättää Rosenborgin – uusi seura Saksasta
- Haastattelu: Näin Teemu Pukki kommentoi HJK:n vaikeaa kautta
- Uefa asettui Fifaa vastaan – puheenjohtajalta raju temppu
- Lehti: Luka Modrićin maajoukkueura lähes paketissa, seuratasolla ura jatkuu vielä
- Fifa aloitti tutkinnan MM-finaalin jälkeisistä tapahtumista
- L’Équipe: Rayan Cherki kiukutteli läpi MM-kisojen – massiivinen asenneongelma



