Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajien valmennusryhmän – Palloliittoa kovasti kritisoinut valmentaja mukana

Pikkuhuuhkajien uutena päävalmentajana vuodenvaihteesta aloittava Mika Lehkosuo on saanut kasaan oman valmennustiiminsä. Mukana on muun muassa tuttu nimi Gert Remmel.
Lehkosuo pääsi rakentamaan oman valmennusryhmänsä mielensä mukaan. Apuvalmentajikseen Lehkosuo valitsi Gert Remmelin sekä Tuomas Silvennoisen.
Remmel on työskennellyt viime vuosina ulkomailla, muun muassa kyproslaisessa Pafosissa sekä italialaisessa Giorgione Calciossa, jossa Remmelin mukana oli myös Silvennoinen.
Remmel on työskennellyt aiemmin myös jalkapalloanalyytikkona. Hän on usein myös kritisoinut voimakkain sanakääntein Palloliittoa. Remmel on tullut tunnetuksi kärkkäistä kommenteistaan. Ennen kaikkea Remmel on vaatinut suomalaiseen jalkapalloon ammattimaisempaa ympäristöä sekä kovempaa vaatimustasoa.
– Gert Remmel on minulle tuttu valmentaja yli vuosikymmenen takaa, ja ehdimme tehdä yhteistyötä FC Hongassa. Olemme pitäneet tiiviisti yhteyttä vuosien saatossa. Myös uusi fysiikkavalmentaja Toni Huuhka on entinen kollegani. Työskentelimme vuoden ajan Kongsvingerissä, ja hän on todella ammattitaitoinen.
– Gert ja Tuomas Silvennoinen työskentelivät yhdessä Giorgione Calciossa – Tuomas on minulle uusi tuttavuus, mutta tiedän, mitä osaamista hän tuo tiimiimme. Gertille ja Tuomakselle on kaavailtu sellaista työnjakoa, että Gert on vierelläni penkillä ja Tuomas toimii katsomovalmentajana. On tärkeää, että he pystyvät kommunikoimaan sujuvasti pelin aikana, ja siksi on iso etu, että he tuntevat toisensa entuudestaan, Lehkosuo kommentoi Palloliiton nettisivuilla.
Maalivahtivalmentajana nähdään Eemeli Reponen, joka on jo aiemmin työskennellyt eri nuorisomaajoukkueissa.
– Olen vuosien saatossa seurannut mielenkiinnolla Eemelin toimintaa sekä hänen tapaansa ajatella maalivahtivalmennuksesta. Maalivahdilla on iso merkitys pelinavaamisessa, ja meillä on siitä hyvin samanlaisia ajatuksia, Lehkosuo sanoi.
Pikkuhuuhkajat leireilee Eerikkilässä joulukuun alkupuolella. Joukkue koostuu kotimaan kentillä pelaavista pelaajista, koska leiri ei sijoitu maajoukkuepäiville.
Pikkuhuuhkajien valmennysryhmä
Päävalmentaja: Mika Lehkosuo
Valmentaja: Gert Remmel
Valmentaja: Tuomas Silvennoinen
Maalivahtivalmentaja: Eemeli Reponen
Videoanalyytikko: Tommi Helminen
Fysiikkavalmentaja: Toni Huuhka
Lääkäri: Jonne Väisänen
Huoltaja: Ville Niemelä
Joukkueenjohtaja/maajoukkuemanageri: Ville Sairanen
Pikkuhuuhkajien joukkue joulukuun leirille
Samuel Anini jr HJK (AC Oulu, FC Kontu, PKKU, Hakunilan Riento)
Elias Collin AC Oulu (KäPa, FC Haka, NJS)
Jere Kallinen AC Oulu (OLS)
Otto Kemppainen SJK (FC Santa Claus, RoPS, TP-47)
Topi Keskinen HJK (MP)
Matias Kivikko FC Honka (FF Jaro, EsPa)
Miika Koskela AC Oulu (ORPa, OLS, Ajax-Sarkkiranta, OTP)
Marius Könkkölä FC Lahti (SAPA, KäPa, AC Oulu, KulPS, HJK)
Pyry Lampinen FC Lahti (FC Kuusysi)
Nooa Laine SJK (Komeetat, JJK, FC Blackbird, HJK)
Kai Meriluoto HJK (Ilves, KyIF)
Tony Miettinen KuPS (SiPS)
Jonathan Muzinga FC Honka (SJK, PK-35, FC Kontu)
Jussi Niska FC Inter (RoPS, FC Santa Claus)
Emmanuel Patut Ilves (JJK, Jyväskylän Nousu)
Oliver Pettersson HJK (EPS, FC Honka, EIF)
Onni Suutari AC Oulu (OLS, FC Raahe, IF Gnistan)
Aapo Venermo FC Honka (FC Kasiysi)
Lähde: Palloliitto
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla