Portugalin suurseuran pomo kertoi miksei Cristiano Ronaldo palaa kotimaahansa: ”Edelleen riittävän laadukas pelaaja…”
Cristiano Ronaldo on vapaa agentti. Manchester United purki Ronaldon sopimuksen marraskuussa, joten Ronaldo voi siirtyä vuodenvaihteessa vapaasti uuteen seuraan.
Saudiarabialaisseura Al Nassrin kerrotaan tarjoavan Ronaldolle noin 200 miljoonan euron vuosipalkkaa.
Monet toivovat Ronaldon palaavan kotimaahansa Portugaliin ja kasvattajaseuraansa Sportingiin, mutta todellisuudessa se ei liene järin realistista.
Portugalin suurseura Porton puheenjohtaja Pinto da Costa muistuttaa portugalilaisseurojen taloudellisista realiteeteista. Ronaldo tienasi Manchester Unitedissa 30 miljoonaa euroa nettona vuodessa. Se on ollut Ronaldon palkka jo vuosikausia niin Real Madridissa kuin Juventuksessakin.
– Näenkö Ronaldon pelaavan Portugalissa? Se riippuu hänestä ja kiinnostuneista seuroista. Uskon, ettei Portugalissa ole yhtäkään seuraa, joka kykenisi maksamaan Ronaldolle sellaista palkkaa, jota hän on saanut ja haluaa saada jatkossakin. Ronaldo on edelleen riittävän laadukas pelaaja saadakseen sellaista palkkaa, da Costa totesi paikallislehdistölle.
Marcan mukaan Ronaldo olisi jo näyttänyt vihreää valoa Al Nassr -siirrolle ja siirtyisi uuteen seuraan vuodenvaihteessa, mutta Ronaldo on itse kumonnut huhut.
Lähde: AS
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia
- Serie A:sta rävähti karu tiedote: liiga perui suunnitelman, joka olisi voinut mullistaa sarjaohjelman
- Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy
- Somessa huippusuosion saavuttanut tili nosti HJK-juniorin, 8, valokeilaan – ”Se ei ole normaalia”
- Palaako Füllkrug Bundesliigaan?
- Benjamin Källman taas maalinteossa – maalipörssissä kolmantena