Iscon yllätyssiirto Bundesliigaan kaatui – ”Meillä on rajamme”

Union Berlin on tiedottanut, että Espanjan maajoukkueesta tuttu keskikenttäpelaaja Isco ei siirrykään seuraan.
Vielä aiemmin tiistaina odotettiin, että Isco, 30, on siirtymässä 18 kuukauden sopimuksella Unioniin, mutta osapuolten välisissä neuvotteluissa on viime hetkellä sattunut jotain.
Espanjalaistaituri matkusti lehtitietojen mukaan maanantaina Berliiniin ja kävi tiistaina Unionin lääkärintarkastuksessa, mutta lähes varmana pidetty diili ei sittenkään toteudu.
– Olisimme mielellämme ottaneet Iscon, mutta meillä on rajamme. Ne ylitettiin tänään vastoin aiempaa sopimusta, minkä vuoksi siirtoa ei toteuteta, kommentoi Unionin urheilutoimenjohtaja Oliver Ruhnert.
Isco on tällä hetkellä vapaa pelaaja purettuaan viime kuussa sopimuksensa Sevillan kanssa. Aikoinaan hän oli yksi Espanjan lupaavimmista pelaajista. Isco siirtyi vuonna 2013 Málagasta Real Madridiin 30 miljoonan euron kaupassa ja saavuttikin Los Blancosissa lukuisia pokaaleja, mutta viimeisinä Madridin-vuosinaan hän oli enää rotaatiopelaaja.
Sevillaan Isco siirtyi viime kesänä, mutta hän esiintyi andalusialaisseurassa alle odotusten ja ajautui erimielisyyksiin urheilutoimenjohtaja Monchin kanssa.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Manchester City myi monivuotisen ykkösvahtinsa Turkkiin – hankki tilalle Gianluigi Donnarumman
- Kesätoripodcast: Liverpool voitti siirtoikkunan
- Brittifutispodcast: Ovatko Ruben Amorimin metodit nykyaikaisia?
- Siirtosaaga on ohi: Alexander Isak on myyty ennätyssummalla
- Yllätys viime hetkillä: Valioliigan huippusiirto kaatui
- Tanskan tähdelle iso siirto
- Huuhkajien Adam Marhieville siirto!
- Ranskan MM-kisavoittaja vaihtamassa seuraa
- Huuhkajien Adam Marhieville siirto!
- Yllätys viime hetkillä: Valioliigan huippusiirto kaatui
- Djurgården-luotsi Jani Honkavaara menettämässä kaksi avainpelaajaansa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Euroopan suurseurat jysäyttivät jättikaupan
- Tanskan tähdelle iso siirto
- Huuhkajien kärkimies tulikuumana – maalipörssin kärjessä, mutta ei kertaakaan avauksessa
- Siirtosaaga on ohi: Alexander Isak on myyty ennätyssummalla
- Jamie Vardy siirtyy Serie A:han
- Erik ten Hagille potkut Leverkusenista kolmen ottelun jälkeen!
- KuPSin Konferenssiliigan otteluohjelma julkaistu