Huuhkajat joutui todistamaan huippulupauksen show’ta – Tanskan sensaatiohyökkääjä iski hattutempun

Huuhkajat hävisi torstaina EM-karsintojen ensimmäisessä ottelussaan Tanskalle Kööpenhaminassa 1-3.
Peli alkoi Tanskan hienoisella hallinnalla, ja kotijoukkue siirtyi johtoon 21. minuutilla. Alexander Bah karkasi Richard Jenseniltä oikealla laidalla ja lähetti nappikeskityksen Rasmus Højlundille, joka ohjasi pelivälineen sisään maalin edustalta.
Tanska oli siirtyä avausjakson lopussa tuurin avittamana kahden maalin johtoon, kun pallo kimposi Suomen pelaajasta kohti omaa maalia, mutta Lukas Hradecky venyi näyttävään torjuntaan.
Huuhkajat sai luotua ensimmäisellä puoliskolla joitain potentiaalisia hyökkäyksiä, mutta viimeiset ratkaisut ontuivat usein pahasti.
Jälkimmäistä jaksoa oli takana seitsemän minuuttia, kun Suomi nousi tasoihin. Joel Pohjanpalo nakkasi päällään Hradeckyn pitkän avauksen Teemu Pukille, joka petasi loistopaikan Oliver Antmanille, eikä nuorukainen erehtynyt. Tarkka sijoitus oikeaan alakulmaan ja 1-1-lukemat taululle.
Toisen puoliajan edetessä Hradecky joutui venymään Suomen maalilla pariinkin maailmanluokan pysäytykseen. Kaikkiaan Suomen kipparille kirjattiin ottelussa peräti seitsemän torjuntaa.
Hradecky oli kuitenkin voimaton, kun Tanska iski voittomaalinsa 82. minuutilla kulmapotkusta. Jonas Wind puski kulmapotkutilanteessa pelivälineen maalin poikki Højlundille, joka kampesi tiensä pallolle ja viimeisteli toistamiseen lähietäisyydeltä.
Lisäajalla Højlund iski vielä kerran ja sai siten hattutemppunsa täyteen.
20-vuotias Højlund on ollut tällä kaudella kovassa vireessä myös seurajoukkueessaan, italialaisessa Atalantassa, jolle hän on iskenyt 25 ottelussa kahdeksan maalia.
Huuhkajat on torstain tulosten myötä EM-karsintalohkossaan viidentenä. Seuraavassa karsintapelissään Suomi kohtaa ensi sunnuntaina Pohjois-Irlannin vieraissa.
# | Joukkue | O | V | T | H | M | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tanska DEN | 10 | 7 | 1 | 2 | 19-10 | 22 |
2 | Slovenia SLO | 10 | 7 | 1 | 2 | 20-9 | 22 |
3 | Suomi FIN | 10 | 6 | 0 | 4 | 18-10 | 18 |
4 | Kazakstan KAZ | 10 | 6 | 0 | 4 | 16-12 | 18 |
5 | Pohjois-Irlanti NIR | 10 | 3 | 0 | 7 | 9-13 | 9 |
6 | San Marino SMR | 10 | 0 | 0 | 10 | 3-31 | 0 |
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Bayern Münchenilta loistouutinen Manuel Neuerista
- Poliisilta ankara reaktio HJK:n kannattajien häiriökäytökseen
- IF Gnistanilta hyviä uutisia Veikkausliigan kotiavaukseen
- Harry Kane lähestyy uransa ensimmäistä mestaruutta – ”Olisi kiva hiljentää epäilijät”
- Luis Enrique uhraisi ison saavutuksen Mestarien liigan finaalipaikasta: ”Ennätykset eivät ole päätavoitteemme”
- Hyökkääjälahjakkuus pääsi valitsemaan neljän maajoukkueen väliltä – näin päätös edustaa Tanskaa syntyi
- Virallista: Jyri Nieminen liittyy Huuhkajien valmennustiimiin
- Jere Uronen putosi penkille Ruotsissa: ”Tämä oli odottamatonta”
- Katso: Leo Walta iski kaksi maalia Allsvenskanissa
- Virallista: Robert Taylor jätti Inter Miamin – siirtyi toiseen MLS-seuraan
- Hyökkääjälahjakkuus pääsi valitsemaan neljän maajoukkueen väliltä – näin päätös edustaa Tanskaa syntyi
- Jere Uronen putosi penkille Ruotsissa: ”Tämä oli odottamatonta”
- Luis Enrique uhraisi ison saavutuksen Mestarien liigan finaalipaikasta: ”Ennätykset eivät ole päätavoitteemme”
- Harry Kane lähestyy uransa ensimmäistä mestaruutta – ”Olisi kiva hiljentää epäilijät”
- Uefa harkitsee kolmea muutosta Mestarien liigaan
- Katso: Leo Walta iski kaksi maalia Allsvenskanissa
- 22-vuotias jalkapalloilija menehtyi kesken lämmittelyn
- Virallista: Jyri Nieminen liittyy Huuhkajien valmennustiimiin
- Virallista: Robert Taylor jätti Inter Miamin – siirtyi toiseen MLS-seuraan
- PSG-vahti varoittaa omiaan Arsenalista: ”Niin ei voi tapahtua”