Kylian Mbappé arvioi tulikastettaan Ranskan kapteenina – joukkuetoverin suuri onnistuminen sai tähden kehut
Kylian Mbappé uskoo voivansa tuoda vielä enemmän hyötyä Ranskan maajoukkueelle joukkuepelaamisellaan.
Les Bleus´n uudeksi kapteeniksi valittu Mbappé, 24, johdatti joukkueensa perjantai-iltana EM-karsintojen avauksessa 4-0-voittoon Hollannista.
Mbappé viimeisteli ottelussa kaksi maalia ja kasvatti kokonaismääränsä Ranskan paidassa 38 osumaan. PSG-hyökkääjä on nyt maan historian viidenneksi paras maalintekijä.
– Jatkoin työni tekemistä, joukkueen auttamista ja ratkaisevana pelaajana olemista, Mbappé arvioi lehdistölle.
– Olen yrittänyt tuoda itseäni vielä enemmän joukkueen hyödyksi. Se toimi tänään, mutta tämä on vasta alkua.
Mbappé oli myös tyytyväinen Ranskan uuden ykkösvahdin Mike Maignanin nollapeliin. AC Milanin torjuja pysäytti Memphis Depayn rangaistuspotkun ja piti maalinsa puhtaana.
Maignan nousi aloittavaan rooliin Hugo Lloris´n päätettyä maajoukkueuransa Qatarin MM-kisoihin.
– Oli Mikelle tärkeää, ettei hän päästänyt maaleja. Se oli hänen ensimmäinen kertansa ykkösvahtina ja hän piti nollapelin. Se oli mahtavaa. Toivottavasti se antaa hänelle itseluottamusta, koska me kaikki olemme hänen tukenaan, Mbappé kehui.
Ranska kohtaa seuraavaksi maanantaina Dublinissa vieraskentällä Irlannin.
LUE MYÖS!
- Cristiano Ronaldo sai tarpeekseen – poistui maajoukkueleiriltä
- Pikkuhuuhkajat haki komean vierasvoiton Romaniasta – nousi lohkokärkeen
- Portugalin päävalmentaja Cristiano Ronaldo -kohusta: ”Sanoin hänelle, että…”
- Haastattelu: Adam Marhiev tiedostaa Albania-ottelun tärkeyden: ”Meidän pitää olla aggressiivisempia”
- Luis de la Fuente nimesi tähtipelaajan, jonka ottaisi Espanjan paitaan saman tien
- SuomiFutiksen tiedot: Adramane Cassamá jättämässä AC Oulun kauden jälkeen
- Pikkuhuuhkajille iso takaisku – Otto Ruoppi sivuun tärkeästä karsintaottelusta
- Cristiano Ronaldo suuttui pahanpäiväisesti – Portugalin jalkapallopomo perui suunnitelmansa ja matkusti hätäkokoukseen
- Haastattelu: Marius Söderbäck kertoi mielipiteensä Kalmarin vaikeuksista
- U21 EM-karsinnat: Pikkuhuuhkajat kohtaa Romanian – tv-lähetys, joukkue ja lohkotilanne
- Pikkuhuuhkajille iso takaisku – Otto Ruoppi sivuun tärkeästä karsintaottelusta
- U21 EM-karsinnat: Pikkuhuuhkajat kohtaa Romanian – tv-lähetys, joukkue ja lohkotilanne
- Cristiano Ronaldo suuttui pahanpäiväisesti – Portugalin jalkapallopomo perui suunnitelmansa ja matkusti hätäkokoukseen
- Kahden ihmisen kuoleman aiheuttanut jalkapalloilija on kuollut 32-vuotiaana
- Näin Jacob Friis kommentoi Huuhkajien esitystä Valko-Venäjää vastaan
- Lukas Hradecky Huuhkajien esityksestä: ”Ei me tällaista iltaa kuviteltu”
- SuomiFutiksen tiedot: Adramane Cassamá jättämässä AC Oulun kauden jälkeen
- Haastattelu: Marius Söderbäck kertoi mielipiteensä Kalmarin vaikeuksista
- Virallista: Mika Nurmela teki pitkän sopimuksen AC Oulun kanssa
- Roberto Mancini ja Zinédine Zidane välttivät Jürgen Kloppin kohtalon Kansojen liigassa