Vartti kentällä ja takaisin vaihtoon – Torinon valmentaja lyttäsi pelaajansa: ”Häneltä puuttuu täysin kunnioitus tätä lajia kohtaan”

Torinon päävalmentaja Ivan Jurić oli poikkeuksellisen tyytymätön laitahyökkääjänsä Nemanja Radonjićin esitykseen tiistain paikallisottelussa Juventusta vastaan.
Juventus voitti Torinon 4-2 Serie A:ssa. Radonjić, 27, pääsi vaihdosta kentälle 59. minuutilla, mutta Jurić käski serbialaislaiturin takaisin penkille vain varttia myöhemmin.
DAZN:n mukaan Jurić menetti täysin malttinsa kentän laidalla, kun Gleison Bremer iski Juventuksen voittomaalin 71. minuutilla. Kroatialaisluotsi valitti apuvalmentajalleen, että Radonjić ei ollut keskittynyt kunnolla kulmapotkutilanteessa, josta ratkaiseva osuma syntyi.
Jurić huusi täyttä kurkkua Radonjićille tämän tultua vaihtoon, eikä valmentaja säästellyt kritiikkiään häntä kohtaan myöskään lehdistön edessä.
– Minun on vaikea ymmärtää näitä juttuja. Mielestäni häneltä puuttuu täysin kunnioitus tätä lajia kohtaan.
– Pelaajilla on asioita, joista heidän on pakko tietää, että ne ovat heidän vastuullaan. Sitten joku tulee kentälle ja tekee täysin päinvastoin. Se kertoo, ettet ole pelissä mukana.
– Hän on lahjakas jätkä, mutta ilmeisesti en ole pystynyt yhdessä työskentelemämme kuuden kuukauden aikana pystynyt tekemään hänestä jalkapalloilijaa. Kulmapotkussa on oltava läsnä ja valppaana. Voit tehdä sen hyvin tai huonosti, mutta sinun on oltava läsnä.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Jurićilta kysyttiin, odottaako Radonjićia jokin rangaistus.
– Radonjićilla oli mahtava viikko harjoituksissa. Me kaikki luulimme, että hän pystyisi tekemään eron ottelussa. Siksi me olemme pettyneitä.
– En usko, että hän edes tajusi, mitä hän teki väärin. Se ei ole pahansuopaisuutta. Välillä on Nikola Vlašićin kaltaisia pelaajia, jotka ovat parhaita keskittymään aina yksityiskohtiin, ja sitten on toisia, jotka eivät näe näitä asioita tärkeinä.
Radonjić pelaa Torinossa tällä kaudella lainalla Marseillesta, mutta italialaismedian mukaan Torino on ajautunut hänen kanssaan ikävään tilanteeseen.
Pelaajan lainasopimukseen sisällytettiin kahden miljoonan euron ostovelvoite, joka astuu voimaan tiettyjen ehtojen täyttyessä. Lehtitiedot kertovat Torinon huomanneen hiljattain, että ehdot olivat jo tulleet täyteen. Nyt seura joutuu maksamaan kaksi miljoonaa euroa pelaajasta, jota se ei halua ja jolla on tiettävästi ollut asenneongelmia harjoituksissa.
Kaikkiaan Radonjić on pelannut tällä kaudella 24 ottelua tehden niissä yhteensä neljä maalia ja syöttäen kaksi. Qatarin MM-kisoissa hän pääsi vaihdosta kentälle Serbian jokaisessa kolmessa pelissä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- FF Jaro laittaa valmennuksen uusiksi hyvistä tuloksista huolimatta
- Lähde: Oliver Antmanin uusi valmentaja selvillä
- Graham Potter palkattiin Ruotsin A-maajoukkueen päävalmentajaksi: ”Olen saanut huomata, ettei pitkät sopimukset kestä kauhean pitkään”
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo putosi Ruotsin pääsarjasta
- FM: Glen Kamaran valmentaja potku-uhan alla
- Barcelonan pelaajat seisoivat pelin alussa paikallaan 15 sekuntia – mistä on kyse?
- MLS:n runkosarja päättyi – näin suomalaisilla sujui
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- Toni Koskelan Kalmar nousi yksinään Superettanin kärkipaikalle
- Haastattelu: Matias Tamminen avasi Veikkausliigan ja Allsvenskanin eroja: ”Se pitää vain kestää”
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- MLS:n runkosarja päättyi – näin suomalaisilla sujui
- Suomalaiskolmikon IFK Värnamo putosi Ruotsin pääsarjasta
- Barcelonan pelaajat seisoivat pelin alussa paikallaan 15 sekuntia – mistä on kyse?
- Haastattelu: Matias Tamminen avasi Veikkausliigan ja Allsvenskanin eroja: ”Se pitää vain kestää”
- Toni Koskelan Kalmar nousi yksinään Superettanin kärkipaikalle
- Expressen: Tässä on Ruotsin uusi päävalmentaja
- Bundesliigassa isojen kohtaaminen – näin kävi Der Klassikerissa
- FM: Glen Kamaran valmentaja potku-uhan alla
- Matias Siltanen kertoi mielipiteensä siirtohuhuista: ”Näin suuret seurat eivät seuraa sinua, jos…”