AC Milan -luotsi kommentoi Olivier Giroud´n loukkaantumista ja Napolin supertähden paluuta: ”Se tulee olemaan vieläkin tärkeämpää”

Stefano Pioli vahvistaa Olivier Giroud´n olevan pelikunnossa tiistain Mestarien liigan puolivälieräotteluun Napolin vieraana.
36-vuotiaalla Ranskan maajoukkuehyökkääjällä on ollut pientä loukkaantumisongelmaa ennen huomista kamppailua.
Giroud on kuitenkin matkustanut muun joukkueen mukana Napoliin. Milan-luotsi Pioli vakuuttaa konkarin olevan valmis minuutteihin.
– Giroud´lla oli pieni vaiva harjoituksissa. Hän on päässyt siitä yli ja valmis pelaamaan, Pioli kommentoi Giroud´n vaivaa lehdistölle.
Otteluparia yhdellä maalilla johtavaa Milania odottaa tiistain vierasottelussa uusi uhka. Avausosan ja Serie A:n edellisen Milanin 4-0-voittoon päättyneen kohtaamisen väliin jättänyt Victor Osimhen on toipunut pelikuntoon.
Osimhen, 24, on takonut tällä kaudella 21 maalia Serie A:ssa ja neljä Mestarien liigassa. Pioli ei aio muuttaa Milanin pelaamista pitääksen nigerialaisen kurissa.
– Hän on niin vahva, vaikuttava ja ratkaisukykyinen hyökkääjä. Me tulemme huomioimaan hänen kykynsä, mutta meillä on samaan aikaan oma tapamme pelata jalkapalloa, josta me emme luovu.
– Me näimme edellisissä Napoli-otteluissa, että siihen liittyy paljon oikeiden hetkien tunnistamista, hidastamista ja nopeuden lisäämistä. Se tulee olemaan vieläkin tärkeämpää Osimhenin kaltaista pelaajaa vastaan.
Milan voitti avausosan San Sirolla 1-0-lukemin. Toinen osaottelu käynnistyy huomenna kello 22:00 Suomen aikaa.
LUE MYÖS!
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia