Bayern München hyllytti Sadio Manén – syynä joukkuekaverin lyöminen
Bayern München on hyllyttänyt laitahyökkääjänsä Sadio Manén seuraavasta ottelustaan ja antanut hänelle sakot.
Rangaistuksen taustalla on Manén, 31, käytös tiistaina pelatun Bayernin ja Manchester Cityn välisen Mestarien liigan ottelun jälkeen. Lehtitietojen mukaan senegalilaistähti löi pukuhuoneessa joukkuekaveriaan Leroy Sanéa, jolta aukesi huuli.
Kaksikon riitely alkoi kentällä pelin loppuvaiheilla ja yltyi pukuhuoneessa Manén aloitteesta väkivaltaiseksi. Riitapukarit oli revittävä irti toisistaan ja Mané käskettiin käytävän puolelle rauhoittumaan.
Saksalaismedian mukaan Mané jatkoi pelin jälkeen Münchenin lentokentältä matkaansa joukkueen bussilla, kun taas Sané haettiin toisella kyydillä pois. Kumpikin osallistui torstaina Bayernin harjoituksiin ennen kuin seura tiedotti Manén rangaistuksesta.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Manélla ja Sanélla ei tiettävästi ole ollut aiemmin mitään ongelmia keskenään. Heidän kinastelunsa alkoi kentällä sattuneesta tilanteesta, jonka jälkeen Sané antoi Manélle suoraa palautetta, mitä senegalilaislaituri ei arvostanut.
– Sadio Manéa ei valita Bayernin kokoonpanoon lauantain kotiottelussa Hoffenheimia vastaan. Syynä on hänen huono käytöksensä Bayernin Mestarien liigan ottelun jälkeen. Mané saa myös sakon, kommentoi Bayern tiedotteessaan.
Vaikka tiedotteessa puhutaan yhden ottelun mittaisesta hyllytyksestä ja sakoista, Saksassa on spekuloitu myös Manén mahdollisella lähdöllä.
Hänen debyyttikautensa Bayernissa on sujunut alle odotusten, eikä tuore lyömistapaus ole ainakaan plussa hänen papereissaan. Skyn sisäpiiritoimittajan Florian Plettenbergin mukaan Bayernin joukkueessa on useampi pelaaja, joka uskoo, ettei Mané enää jatka seurassa kuluvan kauden jälkeen. Senegalilaistähti siirtyi Bayerniin viime kesänä Liverpoolista 32 miljoonalla eurolla.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- IFK Mariehamnilta valmentajauutisia
- Slovan Bratislavan valmentaja kertoi mielipiteensä KuPSista
- Simo Valakari puhui tulevaisuudestaan St. Johnstonessa
- Graham Potter jätti konkarivahdin ulos Ruotsin maajoukkueesta: ”Tämä on minun päätös”
- Saudi-Arabia haastaa Euroopan hegemoniaa uudella rintamalla – OFC kiistää
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa – kertoi parhaan muistonsa Huuhkajista: ”Oli jotenkin euforinen fiilis”
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin
- Saudi-Arabia haastaa Euroopan hegemoniaa uudella rintamalla – OFC kiistää
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”